Vladimír Vůjtek má u slovenského nároďáku jasný cíl: olympiádu

Až ve čtvrtek 1. září se podle smlouvy stane Vladimír Vůjtek starší oficiálně trenérem slovenské hokejové reprezentace. Pracovat ale začal mnohem dřív. Už má za sebou schůzku s pěti slovenskými hokejisty, kteří hrají v NHL, a další setkání s hráči jej čeká v Bratislavě v tomto týdnu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hokejový trenér Vladimír Vůjtek povede slovenskou reprezentaci | Zdroj: ČTK

Času totiž není nazbyt, protože hlavní úkol celého Vůjtkova angažmá zní dostat Slovensko na olympijské hry do Soči. A vzhledem k tomu, že se Slováci na posledních čtyřech světových šampionátech neprobojovali ani do čtvrtfinále, na příštím mistrovství světa už tuto metu musí zdolat. Jinak si budou muset účast na hrách vybojovat v dodatečné kvalifikaci.

„Probojovat se na olympijské hry je zásadní úkol a cíl slovenské reprezentace: když se nepostoupí, je to neúspěch a já u národního mužstva končím. Podle mě slovenský hokej má na to, aby se do Soči probojoval, ta naše smlouva je nastavená rozumně.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Vladimíra Vůjtka čeká u slovenské hokejové reprezentace hodně práce. Má ji dovést na olympiádu

Vladimír Vůjtek starší hodlá trávit na Slovensku v sezóně z každého týdne tři až čtyři dny a na rovinu přiznává, že se při skladbě týmu pro mistrovství světa hodlá soustředit zejména na hráče působící v Evropě. Logiku to má. Slováci měli loni v NHL pouze 14 hráčů. Někteří určitě i v nadcházející sezóně postoupí do play off, jiní nemusí projít před šampionátem prohlídkou v klubu, další můžou být zranění.

„Mám to rozdělené tak na tři části. Jednak se dívám na Lev Poprad, kde hraje v KHL asi osmnáct slovenských hráčů, na nichž by měla ležet tíha nové slovenské reprezentace. Dále bych chtěl sledovat českou ligu, kde také hraje hodně slovenských hráčů, a třetí je samozřejmě slovenská liga.“

Aby se neopakovalo loňské mistrovství, kdy Slováci před domácím publikem doslova vybouchli, musí český kouč začít s generační výměnou, bez které to nejde. Ta ovšem musí být mimořádně citlivá, neboť ani slovenské mládežnické reprezentační výběry nemají v poslední době oslňující výsledky.

„My máme podobné problémy, ale u nás přece jenom je ta hráčská základna širší, tak se v ní najdou vždy dva tři hráči. To na Slovensku trochu chybí, najde se tam tak jeden.“

Osloví i matadory

Plánům Vladimíra Vůjtka na generační obměnu nenahrává příliš ani fakt, že slovenská reprezentace do dvaceti let bude hrát extraligu oproti předcházejícím létům jen v omezené míře. Tuto skutečnost ale bohatě kompenzuje další novinka na území našich východních sousedů. A tou je Lev Poprad.

„To mužstvo se tvořilo z ničeho, tak zvaně na zelené louce, a i tak už je tam dnes šest nebo sedm kvalitních slovenských hráčů. To už je možnost vybrat si odtud hráče pro národní tým. Přivítal bych, kdyby v Popradu bylo co nejvíce slovenských hráčů, přeci jen v KHL strašně rychle vyrostou,“ dodává Vladimír Vůjtek starší, že do budoucna by pro dobro slovenského hokeje určitě nebylo od věci vytvořit z popradského Lva podobnou základnu pro reprezentaci jako je např. v lotyšském Dinamu Riga nebo běloruském Dinamu Minsk.

Než se tak stane, bude muset probíhat léčba slovenské reprezentace citlivě, uvážlivě, a dvojnásobný vítěz ruské superligy dodává, že se nebude bát ani znovuotevřít rozhovory na téma reprezentace např. s Lubomírem Višňovským anebo Pavolem Demitrou, kteří se vzdali nejcennějšího dresu po jarním mistrovství světa v Bratislavě a v Košicích.

„Pavol Demitra to podle mě ještě definitivně neodpískal, i když samozřejmě byl po mistrovství hodně zklamaný. Bude hodně záležet na tom, jak se mu letos bude dařit, jestli bude zdravotně v pořádku. Když to bude všechno dobré, určitě si s ním promluvím. Otázka je, jestli jeho forma a zdraví budou takové, aby mohl nastoupit na světovém šampiontu,“ říká Vladimír Vůjtek na adresu Pavola Demitry, kterého zná osobně velmi dobře. Vždyť ještě v loňské sezóně společně válčili v ruské Jaroslavli.

Radim Sajbot, Tereza Jelínková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme