Vokounova shoda se šéfem svazu: Čeká nás klíčová bitva
Čeští hokejisté mají před pondělním utkáním na světovém šampionátu v Německu proti Lotyšsku jasno. Soupeře je třeba porazit, jinak by si Růžičkův celek přivřel dveře vedoucí do čtvrtfinále turnaje. Zápas v Mannheimu začne ve 20 hodin a 15 minut.
Trenér Vladimír Růžička slibuje další změny v sestavě. Hodlá přestavět útočné formace, k Jaromíru Jágrovi a Jakubu Klepišovi například přiřadí do prvního útoku Petra Vampolu. Jistotou mezi tyčemi ale bude brankář Tomáš Vokoun. Česká jednička si moc dobře uvědomuje, v jaké situaci se mužstvo před závěrem osmifinálové skupiny nachází.
„Naše situaci není dobrá, v podstatě musíme bodovat ve dvou zápasech. Každý kdo umí počítat, tak ví, jak na tom jsme. Ale není to úplně beznadějné, je pouze na nás, abychom si ty zápasy dokázali uhrát,“ řekl Vokoun.
Třiatřicetiletý gólman Floridy si na nedostatek práce v průběhu šampionátu rozhodně nemůže stěžovat. Při první třetině souboje se Švýcary to byl on, kdo mužstvo držel. Už po první třetině mohlo být rozhodnuto. Vinu na spoluhráče ovšem v žádném případě nehází.
V kabině to funguje, na ledě ne
„Já jsem na ledě od toho, abych chytal. Během hry se na kluky snažím mluvit, abych je povzbudil a abych jim pomohl. Je jedno proč se prohraje nebo kdo udělá chybu, tohle je týmový sport, musíme podle toho hrát. Je třeba důsledně dodržovat taktiku. V kabině si to vždycky vyříkáme, ale pak přijde chvíle, kdy pokyny neplníme, a to nás stojí vítězství,“ dodal gólman Floridy.
„V následujících zápasech se ukáže, jestli jsme prohrávali z nepozornosti, nebo jestli jsme opravdu tak slabí. Není na co čekat, nesmíme se vymlouvat, nikdo nás nezachrání, musíme to zkrátka uhrát,“ doplnil Tomáš Vokoun.
V Mannheimu se do komunikace s médii zapojil také prezident Českého svazu ledního hokeje Tomáš Král. Ten se zmínil i o aktuálním složení české hokejové reprezentace, o šancích na právě probíhajícím světovém šampionátu a mluvil třeba také na téma kvality extraligy.
Tomáš Král s týmem absolvoval společné focení. Našel si ale také čas pro zhodnocení dosavadní české účasti na letošním světovém šampionátu.
„Zatím je to jako den a noc. S Nory to bylo veliké zklamání, i když zas tak moc mě to nepřekvapuje. Můj syn tam hraje, a proto vím, že tamní soutěž svoji kvalitu rozhodně má. Se Švédském to pak byl skvělý výkon a se Švýcarskem zase nic moc. Na druhou stranu Švýcaři chvílemi předváděli výkon jak Sborna v dobách největší slávy,“ řekl Tomáš Král.
Především zmíněná porážka s Norskem může našim hokejistům další účinkování na šampionátu zkomplikovat. Hlavně v otázce očekávaného postupu do čtvrtfinále.
„Jsem přesvědčen, že těžkou situaci zvládneme. Musíme porazit Lotyše a pak věřím, že postoupíme i přes čtvrtfinále,“ dodal šéf českého hokeje.
Lotyšsko nás na olympiádě dokázalo potrápit. Cesta přes něj vedla ve Vancouveru až díky gólu v prodloužení.
Extraliga plná ‘seniorů‘
„Když tento turnaj pozoruji, tak kromě týmů jako je Francie nebo Itálie tady už slabého soupeře nenajdete. Svět se zkrátka co se kvality týče nesmírně vrovnal,“ pokračoval Král.
Tím se řeč stočila na téma během mistrovství světa často diskutované - aktuální složení české reprezentace. Tomáš Král v této souvislosti odmítá některá nařčení, že na svazu není člověk komunikující například se zámořskými hokejisty.
„Myslím si, že s reprezentanty komunikujme velmi dobře, v tom žádný zádrhel není. Je to prostě šampionát bez hvězd, to je objektivní situace, podívejte se třeba na Švédy,“ konstatoval svazový prezident.
Upřímně řečeno, za problémy ostatních se český hokej schovávat nemůže. Spíše je třeba hledět do budoucna a snažit se najít řešení, které by nás vrátilo na výslunní. Navíc je třeba si uvědomit fakt, že za těmi nejlepšími hráči je velká mezera.
„Na těchto akcích jde vidět úroveň české extraligy. Během zápasů Eurohockey Tour se v ostatních týmech objevují hráči z ročníku 1990 nebo 1991. To u nás není, mě nenapadá jediný kluk, kterého bychom mohli s klidným svědomím vypustit do zápasu třeba s Finy. Tohle musíme vyřešit."
„Když vidím extraligu, kde jména jako Patera nebo Dopita podepisují ve čtyřiceti letech smlouvy na tři roky a patří k nejlepším v soutěži, tak to přece nemůže být v pořádku. Zkrátka tady je generační vakuum, tohle není normální,“ uzavřel Tomáš Král.