Výročí procesu s československými hokejisty: díl třetí

Československá hokejová reprezentace nemohla vinou vykonstruovaného politického procesu obhajovat zlaté medaile na mistrovství světa. Psal se rok 1950. Místo cesty do Londýna hráče čekalo odsouzení a práce v uranových dolech. Také ve třetím pokračování seriálu z hokejové historie mají hlavní slovo internacionál Augustin Bubník a spolu s ním sportovní publicista Jiří Macků.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

ČSLH

ČSLH

Do neděle 12. března se probouzeli s rozpačitými pocity a někteří i s těžkou hlavou. Jedna parta, v čele se Zábrodským, totiž strávila na pozvání Vladimíra Kobranova předchozí večer v jeho rodných Černošicích a domů se vracela až po půlnoci. Ostatní se bavili na maškarním bále na Štvanici.

A v neděli žádný trénink, ani obyčejné rozbruslení. Věru divná příprava den před zahájením bojů. Vnímal to tak i legendární Gustav Bubník. „A přitom jsme museli do omrzení vysvětlovat, proč jsme neodletěli. Zvláště mezi sportovci na tribuně ATK, kde jsme navštívili ligový fotbal s Trnavou, dotazy nebraly konce, vzpomíná Bubník.

Přehrát

00:00 / 00:00

Výročí procesu s československými hokejisty: díl třetí

Tou dobou už tušil, že se do Londýna si nepoletí: „Ale já už v té době měl takový neblahý pocit, že naše šance je předem zmařená. Proč by jinak při pouhém odkladu letu na pondělí ze speciálu zase všechna naše zavazadla i vaky s výstrojí vyložili?"

Sportovní publicista Jiří Macků doplňuje další podrobnosti. "Všechno nasvědčuje tomu, že skutečně už v těchto hodinách bylo na nejvyšších místech rozhodnuto. Režim, který si zakládal na vizitce ´nejšlechetnějšího´, se už dlouho potýkal s pasivním odporem svých občanů, jak ho představovaly tisíce nelegálních odchodů do zahraničí.

Vlna emigrace narůstala

Problémem, krytý byl dobře vidět, byly odchody známých osobností: „Rozhodlo se k němu i mnoho světově známých sportovců, jako hokejisté Maleček, Oldřich Zábrodský a Sláma, tenisoví reprezentanti Matouš, Straubeová, Černík a především Drobný. Čtrnáct dní před emigrací Vrzáňové i krasobruslařka Nekolová. To bylo pro režim zvláště nepříjemné zjištění, doslova zrada pracujících," hodnotí situaci Jiří Macků.

Další na řadě mela podle něj být i hokejová reprezentace: „Hokejisté se plány hrát v zahraničí bohužel netajili, jednali o tom mezi sebou i s představiteli emigrace. Během Spenglerova poháru v prosinci 1948 o tom dokonce hlasovali. Ještě než se vrátili, už o tom věděla všechna zainteresovaná místa včetně ministra informací a osvěty Kopeckého, pověřeného vedením tělovýchovy," říká Jiří Macků.

Emigraci hokejového týmu odpovědná místo nemohla dopustit: „Kdyby venku zůstal celý tým obhájců světového prvenství, byla by to pro režim totální světová ostuda, které bylo nutné zabránit za každou cenu. Žádný podraz v tomto snažení nebyl malý. Jedním z nich byl bezesporu i dodatečně vykonstruovaný problém s vízy."

Problémy s vízy

A ten se, jak vzpomíná Jiří Macků, týkal nejen hokejistů, ale i novinářů: „Původně nominovaná dvojice rozhlasových reportérů Mašlonka - Laufer byla totiž na poslední chvíli změněna, Slováka Mašlonku měl nahradit Čech Procházka. Muselo být jasné, že tak narychlo, do sobotního odletu, nedokáže anglický konzulát z formálních důvodů víza vyřídit. A bez reportérů rozhodně nesmí odletět ani hráči. Neodbytně se vnucuje domněnka, zda to nebylo součástí předem připravené režie."

Tyto souvislosti však hráči neznali, a tak v neděli 10. března všichni uléhali s nadějnými představami, že u obhajoby světového prvenství nebudou na druhý den chybět. Už v podvečer je čekal zápas s Nory.

Ani zítra vás o pohled do historie československého hokeje nepřipravíme. Tématem tentokrát bude poslední a velmi hořká oslava, která zpečetila na dlouhou dobu osudy většiny hráčů národního mužstva.

Pavel Petr, Martin Hlucháň Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme