Výročí procesu s československými hokejisty: Vrzáňová je předběhla

Pohled do hokejové historie a návrat k událostem datujícím se k březnu 1950. Právě tomu se věnuje druhý díl seriálu Radiožurnálu. Vrací se do doby, kdy komunistický režim ve vykonstruovaném procesu odsoudil hokejové mistry světa. Na události staré přesně šedesát let vzpomínají bývalý hokejový reprezentant Augustin Bubník a sportovní publicista Jiří Macků.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

ČSLH

ČSLH

Je sobota 11. března 1950. Do odletu na světový šampionát zbývá posledních pár hodin, londýnský led už na ně čeká. Z ranního rozbruslení na Štvanici se však vracejí do Tyršova domu rozpačití: od přítomného fotoreportéra se dozvěděli senzační zprávu ze zahraničního rozhlasu, že staronová mistryně světa krasobruslařka Alena Vrzáňová se ze svého šampionátu nevrátí.

To, o čem oni už dlouho jenom jednali, udělala v dokonalém utajení. Další sportovní velikán, který se obrátil k režimu zády. O odletu hokejistů se bude muset rozhodnout až na nejvyšších místech, zatím se odkládá.

Přehrát

00:00 / 00:00

ORž+Sž Historie hokeje 2. díl.mp3

„Hráči byli rozčileni, ovšem o emigraci Vrzáňové pochopitelně oficiálně nepadlo ani slovo. Hlavním důvodem odkladu byla skutečnost, že rozhlasoví reportéři dosud nedostali anglická víza. Vedení výpravy a funkcionáři hokejového odboru Sokola se nás snažili přesvědčit, že jsme kolektiv, jedna parta, a proto musíme odletět spolu. Oponovali jsme, že jejich víza není náš problém, my potřebujeme trénovat, oni mohou přiletět dodatečně, tak jako kdykoli předtím,“ popisoval pamětník událostí Gustav Bubník.

„V krajním případě si jejich přítomnost v Londýně vynutíme třeba pohrůžkou bojkotu turnaje. Když dohadování jako na perském trhu nikam nevedlo, začal vedoucí výpravy Matějka naléhat na kapitána Zábrodského, aby jménem všech prohlásil, že bez reportérů se nepoletí,“ pokračoval legendární hokejista.

„Vykličkoval z toho: z politických důvodů sice argumenty vedení chápe, ale pokud se v termínu neodletí, nebere odpovědnost za výkon týmu v pondělním utkání. Potom dali kolovat připravené prohlášení, že bez reportérů neodletíme, ale papír se Matějkovi vrátil čistý, bez jediného podpisu. Teprve když nás vyzvali veřejně hlasovat, nikdo neměl odvahu být proti. A tak konečný verdikt zněl: dnes se nestartuje!“ dodal Bubník

Odlet byl odložen

Své o celé záležitosti ví také sportovní publicista Jiří Macků.

"Odpovědní je při rozchodu sice ubezpečovali, že v pondělí se určitě odletí, ale ne všichni o tom byli přesvědčeni. Památná jsou slova obránce Přemysla Hainého, který si spojil Londýn, místo emigrace Vrzáňové, s místem konání hokejového šampionátu: To je všechno v souvislosti s Alenou. Je chytrá, ale měla s tím počkat, až bude naše mužstvo v Anglii, takhle nám to všechno zkazila. Byla to doslova prorocká slova,“ popisoval Jiří Macků.


Všichni se vrátili do Tyršova domu, kde jim oznámili příští program: Pražáci mají až do pondělního rána rozchod, zatímco mimopražští zůstanou v soustředění. Místo prvního tréninku v Londýně je doma čekalo bloumání po hlavním městě. Osudy hokejistů před šedesáti lety mapujeme den po dni.

Zítra se například ve stejném čase dozvíte, jak hokejisté nadále čekali, jestli do Londýna, dějiště světového šampionátu, skutečně odletí.

Pavel Petr Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme