Wayne Gretzky slaví 55. narozeniny. Největší hokejová legenda, uznává Jiří Šlégr

Moc lidem se nepoštěstí, aby byli u významných momentů nejlepších sportovců světa. Ale třeba takový Jiří Šlégr má nejen zlatou medaili z olympijských her v Naganu, ale také vzpomínky za zásadní momenty v kariéře Wayna Gretzkého. Nejlepší hokejista všech dob dnes slaví 55. narozeniny a Šlégr byl třeba u toho, když se stal Gretzky nejlepším střelcem historie NHL.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Wayne Gretzky | Foto: Creative Commons (CC BY 3.0)

„Trenér říkal: ‚Hlavně ať mi to dneska nevyjde, protože nechceme být u toho, až se tu bude natahovat červený koberec.‘ Byl jsem na trestné lavici, měli přesilovku,“ vzpomíná Jiří Šlégr, jak z trestné lavice Vancouveru sledoval Gretzkého 802. gól v NHL.

Přehrát

00:00 / 00:00

Na milníky kariéry Wayna Gretzkyho zavzpomínali Jiří Šlégr a reportér ČRo František Kuna

„Zastavilo se utkání, vyndali červený koberec, přišel orchestr a půl hodiny se nehrálo. Byla obrovská ceremonie, trenér nebyl moc nadšený,“ dodává český obránce.

Tou dobou už měl za sebou pár zkušeností z NHL a ta první byla z výsostného postavení Wayna Gretzkého - prostoru za brankou. „Když jsem proti němu hrál poprvé, trenér mi říkal, ať za ním hlavně nechodím za bránu, aby tam ze mě neudělal kašpara. Myslel jsem si, že to zvládnu, ale hodil si to o bránu, objel mě a dal přihrávku do prázdné brány,“ přidává další historku.

„Když jsem pak šel na střídačku, nejradši bych vlezl pod plochu, když jsem viděl trenéra,“ usmívá se s odstupem času.

Po letech oba změnili týmy a český obránce v dresu Pittsburghu byl u posledního zápasu Gretzkého v NHL, tehdy na ledě Rangers, v Madison Square Garden v dubnu 1999.

„Každé střídání hrál s jinou hokejkou. Dostali jsme fotku a celé mužstvo šlo na rozlučku. Je to vzpomínka být u toho, když se loučí asi největší legenda všech dob,“ uznává Jiří Šlégr.

Poslední Gretzkého zápas tehdy rozhodl v prodloužení Jaromír Jágr a převzal symbolicky štafetu po nejlepším hokejistovi NHL.

A vzpomínat může Jiří Šlégr i na jinou legendu. Dnes, kdy Wayne Gretzky slaví 55. narozeniny, by 66. oslavil také trenér naganských vítězů Ivan Hlinka.

František Kuna, Vojtěch Man Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme