Žádní rozhodčí, žádné mantinely. Česko-slovenská parta jede do Kanady na MS hokejistů na rybníku

Snad každý, kdo někdy hrál hokej, zažil jeho syrovou, krásnou a promrzlou formu, hokej na rybníku. Jenomže tenhle sport nabízí i daleko víc, než byste čekali. Důkazem je česko-slovenská parta, která se připravuje na mistrovství světa v rybníkovém hokeji, které nemůže hostit jiná země než Kanada.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hokej na rybníku.jpg

Hokej na rybníku.jpg | Foto: Hokejový sen - dokument

„Myšlenka vznikla, když byla slabší zima než v posledních deseti patnácti letech. Napadlo mě, kde je možnost zahrát si rybníkový hokej. V Česku ani na Slovensku to nešlo, tak jsem začal hledat na internetu a telefonovat, až jsem narazil na možnost jít hrát hokej do Kanady,“ říká právník Matúš Kočiš, autor nápadu.

Pak musel zatelefonovat organizátorovi turnaje, o kterém do té doby vůbec netušil. Ten mu udělil divokou kartu na nultý ročník mistrovství světa hokeje na rybníku. A tak se na turnaji představí tým s názvem První československá legie.

Přehrát

00:00 / 00:00

"První československá legie" bude reprezentovat středoevropské hokejisty na rybníku v Kanadě

Pro partu nadšenců to znamená hodně. „Hlavně návrat do dětství a hru v přírodě. Fouká na vás studený vzduch, s partou, fair-play, bez rozhodčích, bitek a sporů. Je to krásný sport ve své původní podobě,“ vysvětluje programátor Gabriel Staroň, který sice nemá „registračku“, ale hraje nižší amatérské soutěže.

„Hrajeme Pražskou hokejovou ligu a možná i postoupíme do vyšší soutěže. Už pár roků trénujeme v Praze a předtím jsme celý život hráli na rybnících. Ať už na Slovensku nebo v Praze třeba na Šeberáku,“ vysvětluje.

Kromě právníka a programátora budou za První československou legii nastupovat i bývalí čeští hokejisté z nižších soutěží. Aktuálně se ale jeden živí jako kuchař v Manchesteru a druhý jako obkladač v Calgary.

„Výběr, který tam cestuje, se skládá ze šesti hokejistů. Dva jsou bývalí profesionální hokejisté ze Vsetína a Valašského Meziříčí, další čtyři jsou amatéři, kteří nikdy nebyli registrovaní, ale jsou to šikovní hráči, na které se dá spolehnout,“ říká Matúš Kočiš.

Československá parta si musí vše zaplatit sama, od organizátorů ale dostala ten nejhezčí dárek už v samotné možnosti hrát na turnaji na východě Kanady v provincii Nový Brunšvik. V plánu má i návštěvu zápasu NHL, Niagarských vodopádů, Montrealu…

Světový šampionát budou hrát v Kanadě týmy po čtyřech na každé straně, povinné jsou brusle, rukavice a helma, branky jsou stejně široké jako ty hokejové, ale o poznání nižší, to aby se nestřílelo vysoko. Mantinely neexistují. Když puk zamíří mimo, je nutné ho pěkně vyhrabat ze sněhu.

„Bude tam hodně schopných Kanaďanů a Američanů, dobrých bruslařů. Ale my to hrajeme taky celý život. Ale my to také hrajeme celý život. Svižný hokej bez chráničů umíme, takže myslíme, že máme dostatečný trénink,“ říká Gabriel Staroň.

Se svými kamarády by si rád přivezl z Kanady nejen zážitky, ale také dokument. Ten plánují hokejisté natáčet na třísetšedesátistupňovou kameru a chtějí pak prezentovat svůj projekt, který se jmenuje Hokejový sen!

„S hokejem to jde z kopce. Celkově sporty venku jsou méně oblíbené, tak je chceme zpropagovat. Aby si šli lidé ven zasportovat, aby věděli, jak je to krásné,“ láká Gabriel Staroň hokejové příznivce na rybník. Tak běžte, dokud je zima.

František Kuna, Vojtěch Man Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme