Zámořské derby zvládli na MS lépe hokejisté USA, Kanadu zdolali v prodloužení

Hokejisté Spojených států si připsali na MS skalp Kanady, povedlo se jim to teprve počtvrté v historii světových šampionátů. V Helsinkách porazili tým javorových listů 5:4 v prodloužení. Rozhodující branku a svoji druhou v zápase vsítil v 62. minutě kapitán Johnson.

Střelec první kanadské branky John Tavares (vlevo) se raduje se spluhráči | Zdroj: ČTK

Na ledě v Helsinkách mělo zastoupení i Česko, trojici ruských sudích totiž doplnil čárový rozhodčí Petr Blümel.

Kanada - USA 4:5 (1:1,1:1,1:2)

Góly: Tavares, Skinner, Kane, Keith - Slater, Johnson, Dwyer, Thompson, Johnson

Skóre otevřel už po 1 minutě a 10 vteřinách svým druhým gólem na šampionátu americký útočník Jim Slater, který z mezikruží prostřelil gólmana Warda. Vyrovnání ze strany výběru javorových listů přichystal v sedmé minutě mladík John Tavares. Nahození Keitha dokázal na brankovišti zpracovat, položil si brankáře Howarda a mezi jeho rukama poslal puk do brány. Ve zbytku první části měli stále převahu američtí hráči, ale gól už nepadl.

Ve druhé třetině se obraz hry poněkud změnil. Oba týmy začaly spíše zodpovědně bránit a brankáři neměli moc práce. Když Američané nevyužili další z nabízených přesilovek přišel ve 28. minutě trest v podobě trefy Jeffa Skinnera po hezké zadovce Tavarase. Kanada skórovala z první střely ve druhé dvacetiminutovce.

Zápas se Švédskem podle obránce Mojžíše brankové hody nepřinese

Třetí nabízenou početní výhodu už ale hokejisté USA dokázali přetavit ve vyrovnání. Na trestné lavici pykal Ladd, když ve 34. minutě překonal přesouvajícího se Warda kapitán Johnson střelou k bližší tyči. Po dvou třetinách je tak stav 2:2.

Další branku přidali hokejisté Spojených států ve 47. minutě a dokonce v oslabení. Branku zaznamenal Dwyer. Vyrovnání přišlo v 50. minutě z hokejky Evandera Kanea. Jeho střelu pod horní tyčku nedokázal zlikvidovat Jimmy Howard. Za šest minut ale vrátil vedení na stranu USA Nate Thompson.

Kanaďané se ale nesložili a i počtvrté srovnali se svým zámořským rivalem krok a poslali zápas do prodloužení. Dvě minuty před třetí sirénou se trefil Keith. Konečné skóre stanovil v 62. minutě americký obránce Jack Johnson.

Branky a nahrávky: 7. Tavares (Keith), 28. Skinner (Tavares, Bouwmeester), 50. E. Kane, 59. Keith - 2. Slater (Lasch), 34. J. Johnson (Pacioretty, Ryan), 47. Dwyer, 57. Thompson (Crabb, Dwyer), 62. J. Johnson. Rozhodčí: Bulanov, Olenin - Šeljanin (všichni Rus.), Blümel (ČR). Vyloučení: 4:3. Využití: 0:2. V oslabení: 0:1. Diváci: 6842

Kanada: Ward - Phaneuf, Methot, Bouwmeester, Vlasic, Keith, L. Schenn, Murray - Perry, Getzlaf, Benn - Skinner, Tavares, Sharp - Eberle, Nugent-Hopkins, E. Kane - Ladd, O'Reilly, Purcell. Trenér: Brent Sutter
USA: Howard - J. Johnson, Fowler, Goligoski, Faulk, Petry, Butler, Braun - Ryan, P. Stastny, Pacioretty - Lasch, Slater, Okposo - Atkinson, Abdelkader, Palmieri - Crabb, Thompson, Dwyer - J.T. Brown. Trenér: Scott Gordon

Už odpoledne porazilo Švýcarsko Kazachstán 5:1. V utkání Ruska s Lotyšskem sborná přes třicet minut prohrávala, ale nakonec se raduje z vítězství 5:2 především díky dvěma gólům Malkina. Duel Česka se Švédskem startuje ve stockholmské hale Globen ve 20:15, přímou reportáž z celého zápasu si můžete poslechnout na Radiožurnálu nebo na hokej.radiozurnal.cz.

Jakub Kanta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít