Zemřel Josef Augusta. Hokejovému útočníkovi a trenérovi mistrů světa bylo 70 let

Ve věku 70 let zemřel bývalý hokejový útočník a poté úspěšný trenér Josef Augusta. Medailista z olympiády v Innsbrucku, několika světových šampionátů a člen Síně slávy českého hokeje několik let se léčil z rakoviny slinivky. O jeho úmrtí informovali zástupci Dukly Jihlava i Českého svazu ledního hokeje (ČSLH).

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bývalý hokejový útočník a poté úspěšný trenér Josef Augusta | Zdroj: ČTK

Josef Augusta spojil svoji hráčskou kariéru s jediným klubem.

"Vojenská služba jej zavála do nedaleké Jihlavy, kde již zakotvil," píše se na webu HC Dukla Jihlava. Té osmkrát pomohl k titulu mistra republiky. Medaile si přivezl i z olympiády v Innsbrucku v roce 1976 a rovněž několika světových šampionátů.

Aktivní kariéru ukončil v roce 1983, poté se stal trenérem a Jihlavu i Olomouc dovedl k extraligovému titulu. Na přelomu století působil u reprezentace, nejprve jako asistent Ivana Hlinky, poté se stal hlavním koučem. U národního týmu skončil po světovém šampionátu 2002.

Právě na angažmá u reprezentace poukázal prezident ČSLH Tomáš Král. Augusta se jako asistent a později i hlavní trenér podílel na titulech z mistrovství světa v letech 1999 až 2001, označovanými jako "zlatý hattrick".

"Josef Augusta je úzce spjat s nejúspěšnějšími obdobími našeho hokeje. Ztrácíme v něm nejen výborného hokejistu a mimořádně úspěšného trenéra, ale především skvělého chlapa a kamaráda," uvedl.

Utkání hokejových šampionů v Jihlavě. Trenéři Josef Augusta a Vladimír Martinec | Foto: Jan Kodet

Já nebojuju, já se léčím

V říjnu 2015 oznámil, že je vážně nemocný, má rakovinu slinivky a podstupuje chemoterapii. "Já nebojuju, já se léčím. Cítím se dobře," řekl tehdy TV Nova a podobně se vyjádřil i několikrát později.

"V životě musíte furt bojovat. Nejde něco vzdát. Nemůžete něčemu podlehnout. Já se držím rčení: věř a víra tvá tě uzdraví," uvedl pro Blesk loni v květnu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme