Ženský hokej schvalují i sami hokejisté

Zkuste si představit, že by třeba v dnešním pořadu nepadlo ani jediné slovo o sportovkyních. Nebo že by na zasněžených svazích lyžovali výhradně muži. Nad takovouto vizí se jistě útrpně pousmějete. A přece bývaly doby, kdy sport v rekreačním, ale i špičkovém provedení zůstával výsadou mužů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ženský hokej | Foto: Archiv

Kdybychom se pokusili kdekoliv uspořádat anketu na téma "Které sporty jsou a nejsou vhodné pro ženy a dívky?", její výsledek by se nijak nepodobal tomu, co platilo před nějakými deseti, dvaceti nebo padesáti lety. Časy se mění a boj dívek a žen za rovnoprávnost na poli sportovním má dnes opravdu nespočet podob. Tak se na vzoreček podívejme, co na to říkají třeba hokejisté.

"Ryze mužské sporty by měly patřit mužům a ženy by měly dělat sporty, které se pro ně hodí," prohlašuje Tomáš Rolinek - a trošku rozpačitě se proto tváří i nad ženským hokejem.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ženský hokej schvalují i sami hokejisté, jak zjišťoval Aleš Procházka

"Viděl jsem několik ženských zápasů a myslím si, že na to, jak je to kontaktní sport, tak by se ženy neměly na ledě mlátit," tvrdí. A jak neústupný by asi byl Tomáš Rolinek při domácí debatě o vhodných a méně vhodných holčičích sportech?

"Samozřejmě, když za mnou přijde dcera, že chce dělat box, tak ji určitě budu přemlouvat, ale asi to nijak neovlivním. Když se na to dcera dá, tak to budu tolerovat." Mezi demokraticky uvažující hokejisty patří ve vztahu ke sportujícím ženám a dívkám například karlovarský útočník Petr Kumstát.

"Je to pro ně stejná zábava, jako pro chlapy, mají na to právo. Oni chlapi také dělají ženské věci," říká. A Kumstátův spoluhráč Václav Skuhravý ochotně přizvukuje: "To je každého věc, když je to baví, tak proč by to nedělaly."

Jinými slovy - opory karlovarské Energie nemají nic ani proti hokejistkám. "Nic proti nim," tvrdí Kumstát a Skuhravý dodává: "Jsou mezi nimi i hezké holky." To je nepochybně nepřehlédnutelný argument. Také útočník pražské Slávie Michal Vondrka patří k těm, kteří se na pronikání něžného pohlaví do světa rádoby mužských sportů dívají s pochopením.

"Když se třeba koukám na ženský fotbal v televizi, tak jim držím palce. Já mám sestřenici, která hraje hokej, takže jí to přeju. O hokeji se s ní bavím, nemám k tomu averzi," ujišťuje Michal Vondrka. Nicméně také on zkouší rozlišovat.

"Když si vybavím box a nějakou holku, která je zmalovaná - to bych jim docela nepřál. Ale co se týče hokeje a fotbalu, tak to je v pohodě."

Někdo z vás teď možná souhlasně přikyvuje a někdo by rád oponoval. Takže - zase někdy příště. Protože jsme právě nakousli téma, ke kterému se ve vysílání můžeme X-krát vrátit, a to i za pomoci těch, o kterých právě byla řeč - neboli sportujících dívek a žen.

Aleš Procházka, Martin Charvát Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme