Zlato na hokejovém MS ‚dvacítek‘ vybojovalo Švédsko

Hokejisté Švédska porazili ve finále mistrovství světa hráčů do dvaceti let Rusko 1:0 v prodloužení a po 31 letech slaví druhý triumf na světovém šampionátu této věkové kategorie. Hrdinou zápasu se stal útočník Mika Zibanejad, který vstřelil vítěznou branku v 71. minutě. V souboji o bronz uspěla Kanada, která zvítězila nad Finskem 4:0.

Hokejisté Švédska zdolali ve finále MS 'dvacítek' Rusko

Hokejisté Švédska zdolali ve finále MS 'dvacítek' Rusko | Zdroj: Reuters

Švédsko si obrovskou převahu vytvořilo už v úvodu zápasu, když v první třetině přestříleli soupeře jasně 17:3. Vynikajícího ruského gólmana Makarova ale překonat nedokázali. Ve druhé části si Makarov připsal dokonce 22 úspěšných zásahů, zatímco Gustafsson ve švédské bráně jeden jediný.

Rusové se ke slovu dostali až v závěrečné třetině a při pokusu Kuzněcova pomohla švédskému brankáři tyčka. Na druhé straně mohl už v základní hrací době rozhodnout Rakell, ale neuspěl.

Přišlo tak prodloužení, ve kterém rozhodl o triumfu Švédska Mika Zibanejad, který v 71. minutě využil chyby v ruské defenzivě a poslal tým Tre Kronor do víru oslav. Rusku nepomohlo ani to, že v předchozím průběhu zápasu pochytal gólman Makaron neuvěřitelných 57 střel Švédů.

Souboj o bronz vyhrála jednoznačně Kanada, která porazila Finsko 4:0. Dvěma góly se na tom podílel Quinton Howden, 27 úspěšných zákroků předvedl kanadský brankář Mark Visentin. Kanaďané vybojovali už čtrnáctou medaili na mistrovství světa juniorů za sebou.

Mistrovství světa hokejistů do 20 let v Calgary:

Finále:

Švédsko - Rusko 1:0 v prodl. (0:0, 0:0, 0:0 - 1:0)

Branka a nahrávka: 71. Zibanejad (Nemeth). Rozhodčí: Reiber (Švýc.), Zalaski - Carlson, Murchison (všichni Kan.). Vyloučení: 2:4. Bez využití. Diváci: 18.722.

Švédsko: Gustafsson - Klefbom, Brodin, Granberg, Nemeth, Bäckman, Claesson, Klingberg - Larsson, Sundström, Friberg - Boyce Rotevall, Nordström, Thorell - Karlsson, Zibanejad, Rakell - Collberg, F. Forsberg, Rask - Rensfeldt. Trenér: Roger Rönnberg.

Rusko: Makarov - Sergejev, Arzamascev, Antipin, Ožiganov, Želdanov, Nestěrov, Naumenkov - Apalkov, Kosov, Barbašev - Jakupov, Chochlačev, Kuzněcov - Gusev, Kučerov, Grigorenko - Kulikov, Zemčenko, Tělegin. Trenér: Valerij Bragin.

O 3. místo:

Kanada - Finsko 4:0 (1:0, 2:0, 1:0)

Branky a nahrávky: 10. Pearson (D. Hamilton, Scheifele), 26. Scheifele (Pearson), 40. Howden (F. Hamilton, Murray), 58. Howden (Stone, F. Hamilton). Rozhodčí: Bulanov (Rus.), Croft - Woodworth (oba USA), Schrader (Něm.). Vyloučení: 4:8. Využití: 2:0. Diváci: 18.595.

Kanada: Visentin - Gormley, D. Hamilton, Pysyk, Murray, Oleksiak, Beaulieu - Connolly, F. Hamilton, Howden - Gallagher, Schwartz, Strome - Stone, Huberdeau, Scheifele - Pearson, Bournival. Trenér: Don Hay.

Finsko: Aittokallio - Mäkinen, Hakanpää, Hovinen, Pokka, Riikola, Ristolainen - Pulkkinen, Mikael Granlund, Markus Granlund - Armia, Donskoi, Salomäki - Ruuttu, Barkov, Aaltonen - Hännikäinen, Hämäläinen, Kuronen - Paajanen. Trenér: Raimo Helminen.

Konečné pořadí: 1. Švédsko, 2. Rusko, 3. Kanada, 4. Finsko, 5. ČR, 6. Slovensko, 7. USA, 8. Švýcarsko, 9. Lotyšsko, 10. Dánsko - sestup.

Tereza Jelínková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít