'Dočasná' posila USK Ticha Penicheirová zatím září

Do týmu basketbalistek ZVVZ USK Praha přišla jako narychlo sehnaná posila, když se opozdil příjezd rozehrávačky Lindsay Whalenové. Teď by si ji pražský klub asi nejraději nechal nastálo. Ticha Penicheirová totiž v každém zápase dokazuje, že i ve svých sedmatřiceti letech strčí do kapsy mnohem mladší hráčky. A trenéři si její přínos družstvu nemohou vynachválit.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Posila basketbalistek USK Ticha Penicheirová | Foto: David Kubíček

Původně si přitom sympatická Portugalka chtěla po náročné sezoně v WNBA odpočinout, věnovat se doma svému byznysu a hlavně rodině, kterou dlouho neviděla. Nabídka USK ji ale zaujala natolik, že na ni kývla a koncem října zamířila do Prahy, kde se s vedením klubu domluvila na setrvání do Vánoc.

Při prosbě o stručné shrnutí své kariéry se Ticha Penicheirová rozesmála na celé kolo a zeptala se, kolik máme času. A brzy bylo jasné proč. Ono to totiž „stručně shrnout" opravdu nejde.

Přehrát

00:00 / 00:00

Posilu basketbalového týmu USK Tichu Penicheirovou představuje Tereza Jelínková

„Basketbal hraji profesionálně čtrnáct let, v sezoně v WNBA a v zimě pak vždycky jezdím hrát do Evropy. Hrála jsem v Polsku za Gdaňsk a Gdyni, v Rusku za Jekatěrinburg a Spartak Moskva, v Itálii v Parmě, Milánu a Umbertide. Pak taky v Lotyšsku, Portugalsku, Francii… a teď jsem tady v Praze," vyjmenovává usměvavá rozehrávačka.

Ta v Americe spojila velkou část své kariéry s týmem Sacramento Monarchs, ačkoli poslední dvě sezony oblékala dres Los Angeles Sparks.

Její mnohaleté zkušenosti z nejkvalitnější ženské basketbalové soutěže světa jsou na palubovce znát. V týmu českých mistryň si bleskově vydobyla respekt a uznání svých spoluhráček.

Dokládá to třeba výrok Kateřiny Elhotové. „Smekám před jejím výkonem Tichy Penicheirové, to je prostě hráčka na svém místě. Diriguje tým perfektně a v pravou chvíli jej dokáže uklidnit tak, že zahrajeme akci, jak se má, a dáme z ní koš, co je hrozně důležité."

Navíc je prý tahle drobná tmavovláska i vynikající kamarádkou - a kdyby chtěla, klidně i lektorkou cizích jazyků, kterých si během své bohaté kariéry osvojila vskutku hodně. Nejlépe prý hovoří kromě rodné portugalštiny italsky, domluví se ale i polsky, francouzsky nebo rusky.

Provdaná za basketbal

V sedmatřiceti letech je nejstarší hráčkou na soupisce USK, ale na palubovce byste to nepoznali. S míčem dokáže divy, fyzičku má stejně vynikající jako mladší spoluhráčky. Těm ale prý jednu věc tak trochu ‚závidí' - fakt, že většina z nich má vedle sebe partnera, který Tiche zatím chybí.

„Rodinu zatím nemám, celý svůj život jsem provdaná za basketbal. Je to těžké, protože jsem pořád někde pryč - čtyři měsíce v Americe a pak cestuju zase někam jinam. Až nebudu hrát, doufám, že toho pravého potkám, rodinu bych opravdu chtěla," říká rodačka z portugalského města Figueira da Foz.

Mezi její basketbalové charakteristiky patří i to, že ji příliš nezajímá statistika. Tuto filozofii razí i v dresu USK Praha.

„Říkala jsem i trenérovi, že chci prostě a jednoduše pomoct. Někdy je těžké, když přijdete do týmu až po začátku sezony, protože nechcete nabourávat zajetý systém nebo sestavu. Chci prostě pomoct, jakkoli to budu umět, a nestarat se o to, kolik bodů jsem dala nebo kolik minut jsem hrála," říká Ticha Penicheirová.

Tereza Jelínková, Mirko Vasić Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme