I přes nebezpečí pod Nanga Parbatem vyráží čeští horolezci na osmitisícovku

Nedávný útok islámských radikálů, kteří v základním táboře pod Nanga Parbatem postříleli 10 horolezců, není samozřejmě pro obdivovatele velehor chystající se do Pákistánu právě povzbuzující pozvánkou. Jsou určitě takoví, kteří se nechali odradit smutnou zprávou zpod deváté nejvyšší hory světa. Marek Holeček a Zdeněk Hrubý k těmto lidem rozhodně nepatří.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zdeněk Hrubý a výprava do Himalájí aneb expedice na Talung | Foto: Zdeněk Hrubý

„Plánujeme odjezd do Pakistánu na kopec vysoký 8100 metrů. Je to takový návrat k rozdělané práci z roku 2009,“ vysvětluje Marek Holeček cíl cesty.

Už také zná přesné datum odletu z Prahy. Bude to 10.července. Před pár týdny se oba čeští horolezci vrátili z úspěšné expedice na Talung a hned se nechali slyšet, že frekventované osmitisícové vrcholy je až tolik nelákají. Opak je ale nakonec pravdou.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hrubý Holeček horolezci

„Není to opuštěné místo. Ale ta jihozápadní stěna asi osamělá bude a my tam rozhodně nikoho hledat nemusíme a nikdo tam nebude,“ tvrdí Holeček.

První pokus o výstup alpským stylem na Gašerbrun 1, který absolvovali Marek Holeček a Zdeněk Hrubý před čtyřmi lety, se nepovedl. Čekal je při tom tehdy neplánovaný a hodně nepříjemný zážitek.

„Když jsme dělali prvovýstup na Gašerbrun jedna, tak začal mít Zdeněk žaludeční problémy a nevěděli jsme, co to může znamenat. Nakonec za to mohly tři žaludeční vředy, které praskly. Další tři dny jsme tak slézali do údolí a měli jsme velké štěstí, že vše dopadlo dobře,“ doplňuje Holeček.

Zdeněk Hrubý a výprava do Himalájí aneb expedice na Talung | Foto: Zdeněk Hrubý

„Původně jsem byl naštvaný, že jsme to nevylezli, ale zpětně hlavně rád, že jsem živý“, přiznal Zdeněk Hrubý.

Ochotně přiznal po návratu z první expedice na Gašerbrun 1 Zdeněk Hrubý. Teď už se těší na další pokus o zdolání vrcholu. Ale stejně tak si díky mnoha svým horolezeckým prožitkům umí představit, jak se po návratu do základního tábora bude těšit domů.

„Dostaneme se do takové stavu, že si vážíme opravdu obyčejných věcí, které v běžném životě považuje za samozřejmé,“ uzavírá Hrubý.


Aleš Procházka, František Kuna Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme