Pomohl zraněné soupeřce, aby mu pak uniklo finále. Organizátoři ho ale pustili dál

Francouz Remi Baudot na mistrovství světa juniorů v orientačním běhu předvedl, že mu není lhostejný osud dalších závodníků. Na pomoc přiběhl Izraelce, které trápilo zraněné koleno. Zpomalilo ho to ale natolik, že do finále nepostoupil. Vedení závodu mu ale za jeho gesto fair play dalo zelenou do rozhodujícího běhu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Běh ilustrační | Zdroj: ČTK

Juniorské mistrovství světa v orientačním běhu na Královéhradecku už má jasného hrdinu. Je jím Francouz Remi Baudot.

„Při postupu na osmou kontrolu jsem zaslechl nějaký křik, tak jsem tam běžel. Zjistil jsem, že je to izraelská běžkyně, která měla problémy s kolenem. Snažil jsem se jí pomoct a poté už přišli organizátoři. Ztratil jsem tam určitý čas a v dalším průběhu závodu jsem nebyl schopný se naplno koncentrovat. Až do cíle to pro mě bylo dost náročné.,“ říká Baudot.

Do cíle však doběhl v čase, který na postup do finalového závodu nestačil.

Přehrát

00:00 / 00:00

Orientační běh

„V cíli jsem si řekl, že finále je ztracené. Nepočítám s ním.“

Nakonec nikdo nedokázal spočítat, o kolik minut kvůli pomoci soupeřce přišel. Také proto zástupci francouzské výpravy nepodali žádný oficiální protest, jen se českých organizátorů přišli zeptat, jestli se situace dá řešit.

„Podle pravidel nemá šanci, aby mohl pokračovat. Existují pravidla, kterých je nutné se držet. Ale vzhledem k tomu, že chceme mít závody co nejvíce férové, jsme se nakonec rozhodli, že závodník běžel tak, že by dokázal postoupit, „vysvětlil ředitel šampionátu Milan Novotný.

Od pořadatelů tak mladý Francouz dostal zelenou kartu a ve finále tak bylo o jednoho závodníka víc.

„Konzultovali jsme to s jury a ta s tím neměla žádný problém. Naše rozhodnutí bylo podpořeno a oznámili jsme to také všem výpravám. Příjemné bylo i to, že všechny výpravy souhlasily.“

Ve finále sice Remi Badout doběhl až jednačtyřicátý, přesto ho v cíli vítal potlesk a to i od izraelské soupeřky, u které lékaři po převozu do nemocnice vyloučili vážnější zranění.

Václav Plecháček, František Kuna Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme