11 koní ve slavné stáji dubajského šejka mělo pozitivní dopingový test

Dopingové aféry se týkají nejen lidí, ale i zvířat. Jedenáct koní dubajské stáje Godolphin, která patří vládci Spojených arabských emirátů, šejku Muhammadu bin Rašídovi Maktúmovi, mělo pozitivní dopingový test. Případem se začala zabývat Velká Británie, protože doping se objevil u koní ustájených na jejím území, v Newmarketu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Trenér dostihové stáje Godolphin Mahmúd Zarúni přiznal, že katastrofálně pochybil | Zdroj: Reuters

Všichni koně již mají zastavenou činnost. Za pozitivní testy je zodpovědný trenér Mahmúd Zarúni. Mezi jeho svěřence patřil například kůň Monterosso, loňský vítěz deseti miliony dolarů dotovaného Světového poháru v Dubaji, což je nejbohatší dostih na planetě.

„V Evropě a v Americe jsem měl hodně trenérů. Já jim říkám, já se sám v tréninku chci víc angažovat. Rozvíjet stáj. Chci vědět, co koně dělají, jak na tom jsou,“ říkal ještě nedávno šejk Muhammad.

Trenér přiznal, že udělal katastrofální chybu. „Protože v té době koně nezávodili, neuvědomil jsem si, že tím, co dělám, porušuji pravidla. Mohu se jen omluvit za škodu, kterou jsem způsobil Godolphinu a celému dostihovému sportu," uvedl v tiskovém prohlášení Zarúni, jemuž nyní hrozí doživotní zákaz působení ve sportu.

British Horseracing Authority odebrala 9. dubna vzorky 45 Zarúniho koním a 11 z nich bylo pozitivních. V těle zvířat se našly mimo jiné anabolické steroidy etylestrenol a stanozolol.

Dubajští šejkové jsou celosvětově největšími dostihovými investory. Koně vlastní v Irsku, Británii, Francii, USA, Austrálii, Jihoafrické republice, Spojených arabských emirátech i dalších zemích.

Portál Turf v souvislosti s případem napsal, že aféra vrhá obrovský stín pochybností na godolphinskou strategii přesouvání koní na zimu do Dubaje i na samotné mezinárodní dostihy ve Spojených arabských emirátech, ve kterých stáj Godolphin výrazně dominuje.

Ve světle nálezů, které přišly jen pár dní po návratu koní z emirátů, totiž vyvstalo podezření, jestli Dubaj neslouží jako místo pro budování koňské muskulatury zakázanými prostředky a mimo hrozbu kontrol.

kko, Martin Ježek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme