21 koní a žokejů, 30 překážek – přesto má Velká pardubická tři favority

21 koní a jezdců se dnes vydá na trať 123. ročníku Velké pardubické. Tato nejtěžší cross-country na kontinentu zase přitáhne desetitisíce diváků a ti si opět budou nervózně okusovat nehty, jak že to dopadne. A jestli třeba vyhrají jejich favorité.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Poplerův memoriál | Foto: Filip Jandourek

„Letos je silná trojice koní z českého tréninku, loňská vítězka Orphée de Blins, Trezor s žokejem Bartošem a samozřejmě trojnásobný vítěz Velké pardubické kůň Tiumen s osminásobným vítězem Josefem Váňou starším. Loni sice byli až třetí, ale rozhodně je nelze podceňovat,“ říká bookmaker Jaroslav Zawojski.

Přehrát

00:00 / 00:00

Historie nejprestižnějšího českého dostihu Velké pardubické

Jestli tedy chcete, na někoho z této trojice si vsaďte a budete mít největší šanci na vítězství. Do boje o první místo ale zasáhne spousta faktorů. Cokoliv se může stát na některé z 30 překážek kurzu a neméně důležitá je i tvrdost dráhy. I pro loňskou vítězku Orphée de Blins.

„Je to obrovský a těžký kůň. Takže měkká dráha pro ní není optimální,“ přemítá Grzegorz Wroblewski, trenér Orphée des Blins.

Zatímco on by se svou svěřenkyní rád navázal na loňský triumf (mimochodem, na Orphée pojede stejně jako před rokem Jan Faltejsek), jiná trenérka Hana Kabelková doufá v prolomení černé série.

Přehrát

00:00 / 00:00

V 16:30 startuje hlavní dostih 123. Velké pardubické steeplechase

Ať její tmavě hnědý valach Trezor vyhrává jak vyhrává, na Velké pardubické se ještě nikdy ani neumístil.

„Na tom delším nikdy nic nepředvedl. Dvakrát to šel a dvakrát jsme byli zklamaní, ale vždycky mi to přišlo smolné. Tak jako běhal čtyř nebo pětiletý, stálo to za houby. Třeba tu smůlu jednou protrhne,“ říká Hana Kabelková.

Ale zcela jistě se nesmí zapomenout na dva veterány. Tiumen a Josef Váňa spolu zatím pokaždé byli na pódiu. Třikrát vyhráli, loni byli třetí a teď mají šanci vyrovnat se triumfem legendárnímu Železníkovi, kterého Josef Váňa sedlal na přelomu 80. a 90. let minulého století.

Můžeme s panem Váňou zlobit vpředu, věří před Velkou pardubickou majitel Tiumena

Číst článek

Trasa 123. ročníku Velké Pardubické Steeplechase | Foto: ČTK | Zdroj: ČTK

Před startem musí koně projít podrobnou veterinářskou prohlídkou, aby se předešlo zbytečným komplikacím a nejrůznějším zraněním. Zahraniční koně se kontrolují jako první, protože přijedou do Pardubic nejdřív, postupně až do startu přibývají ostatní.

Veterinář musí být u koně stále ve střehu

„Zkontroluje se dokumentace – zdravotní průkazy, kde se hlídáme platné očkování, odběry krve a různá další nařízení, která má daný stát svoje. Dále se kontrolují fyzicky, jestli třeba nekulhají nebo nejsou po přepravě dehydratováni,“ říká jeden z dohlížejících veterinářů Petr Přikryl.

Přehrát

00:00 / 00:00

Rozhovor s veterinářem, který před i po Velké pardubické dohlíží na zdraví koní

S velkými překážkovými dostihy jsou často spojeny protesty ochránců zvířat. Podle Přikryla ale o týrání zvířat při dostihu v dnešní době nemůže být v žádném případě řeč.

„Kdyby nebylo dostihů, nebude ani těchto koní, kteří jsou za účelem běhání závodů chováni. Dochází k úrazům, jako ve všech sportech, ale medicína i pořadatelská služba se natolik změnila, že už to není tak rizikové. Nejčastěji ošetřujeme jen drobné oděrky. Po doběhu koně obejdeme a prohlížíme, jestli jsou v pořádku a i jestli nedostali bičíkem od jezdců moc. U koňů vždy počítáme s nejhorším, takže jsme připraveni od nich i nějakou tu ránu koupit.“

Dostihový sport v ČR potřebuje další takové závody

Jaká léta má dostihový sport za sebou a před sebou - ty nejhorší jsou pryč, nebo už jsou tady? Velká pardubická má samozřejmě velký ohlas a každoročně přiláká do ochozů tisíce turfu chtivích fanoušků, ale ostatní dostihy takovou prestiž nemají.

„Dnes je o diváka velký boj. Extraligu hokeje v Praze sleduje 3 500 fanoušků a v Praze Velké Chuchli chodí pravidelně 3000 lidí, takže jich relativně hodně chodí, ale je to pořád málo. Najít dnes finanční zdroje nebo sponzory je velice složité, takže organizátoři potřebují plné ochozy. Divákům proto musí nabídnou velké komfortní služby,“ říká prezident Jockey Clubu ČR Václav Luka a dodává:

121. Velká pardubická, vítěz Josef Váňa | Foto: Filip Jandourek

„Sázím na notu lidové zábavy, aby každá rodina našla na dostizích to svoje. Ať už je to hraní dětí v dětských koutcích, sázení mužů nebo se ženy trochu povytahovaly s klobouky a módou. Ve světě je zázemí stavěno na sázkovém obratu, to je naše velká rezerva, protože u nás pro to nejsou podmínky ani tradice. Velmoci jako Velkou Británii, Irsko, Francii i Německo budeme těžko dohánět.“

Tomáš Kohout, Jakub Kanta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme