62. ročník plochodrážní Zlaté přilby se blíží

Úřadující mistr světa Australan Jason Crump a dalších 11 jezdců seriálu Grand Prix - to je dostatečná pozvánka na 62. ročník nejstaršího plochodrážního závodu světa Zlatá přilba města Pardubice. Bohatý program bude ale pro diváky na stadionu ve Svítkově připraven na celý příští víkend.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Plochá dráha (ilustrační foto) | Foto: Zlatá přilba

Už v pátek zahájí plochodrážní program v Pardubicích 36. ročník závodu juniorských nadějí Zlatá stuha a v sobotu mohou fanoušci přijít podpořit Matěje Kůse ve finále mistrovství světa jednotlivců do 21 let.

Nejočekávanější událost víkendu přijde na řadu v neděli, kdy proběhne 62. ročník tradičního závodu Zlatá přilba. Organizátoři sestavili zajímavou startovní listinu, ve které se objeví dvanáct jezdců Grand Prix v čele s mistrem světa Australanem Jasonem Crumpem. Ten už dvě Zlaté helmy získal a favoritem bude i tentokrát.

Přehrát

00:00 / 00:00

62. ročník plochodrážní Zlaté přilby se blíží

„Pardubice mu sedí, vyhrál tam jak na dobré dráze, tak v hrozných podmínkách. Je to bojovník, takže si myslím, že by mohl vyhrát,“ vypočítal Australanovy přednosti předseda automotoklubu Zlatá přilba Evžen Erban.

V jednání je také účast trojnásobného mistra světa Nickyho Pedersena, kterému Zlatá přilba ve sbírce úspěchů stále chybí. Jeho start ale zatím vázne na finančních požadavcích jeho manažera. Stejný problém zatím brzdí také účast čtyřnásobného vítěze Zlaté helmy Australana Leighta Adamse, který by v Pardubicích mohl ukončit svou kariéru.

Výčet zajímavých jmen, která zřejmě budou letos na startu chybět, uzavírá domácí jezdec Matěj Kůs, který překvapivě triumfoval na nedávném memoriálu Luboše Tomíčka. Kůs se bude v Pardubicích soustředit jen na sobotní boj o titul mistra světa do 21 let a pak si chce odpočinout před mistrovstvím republiky.

„Nechce jet Zlatou přilbu ani stuhu, že pojede jenom juniory. Ochudí účast z naší strany, ale neochudí celkovou účast,“ prohlásil Evžen Erban.

Při neúčasti Matěje Kůse by měl podle Erbana v domácích barvách zářit hlavně Aleš Dryml. „Za prvé se dostal do hrozné formy, v současné době jede dobře. To se mohli diváci přesvědčit i u nás na extralize, kde závodil opravdu tvrdě s Nicky Pedersenem, nedal mu nic. Aleš má praxi z finále, už tam dvakrát byl. Jede si to svoje, jede to chytře a čistě.“

Zlatá přilba není zlatá

A ještě větší radost by byla podívat se, jak si český jezdec nasazuje Zlatou přilbu - trofej pro vítěze závodu. I když pro někoho možná překvapivě Zlatá přilba ve skutečnosti není zlatá.

„Dost často se mě lidé ptají, jestli je opravdu ze zlata – není. Historicky už od roku 1929, po období celé první republiky, byla přilba vyráběna ze stříbra, takže je to pozlacené stříbro. Přibližně 2,10 kilogramů ryzího stříbra,“ konstatoval zhotovitel tradiční trofeje klenotník Pavel Lejhanec.

Tak jako tak, český jezdec už v závodě nevyhrál od roku 1996, kdy v něm triumfoval Tomáš Topinka. A nejen diváci v Pardubicích si budou přát, aby dlouhá série bez vítězství skončila už letos.

Martin Hlucháň, Mirko Vasić Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme