Aby se udržel na olympijských hrách, chystá zápas změnu pravidel

Zápas patří mezi tradiční olympijské sporty a objevil se už na prvních novodobých olympijských Hrách v roce 1896. V současnosti nad ním ale visí "Damoklův meč" v podobě vyřazení z programu Her v roce 2020.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Olympijský oheň ve Vancouveru | Foto: ČRo 1 - Radiožurnál

Z Řecka ale přišla překvapivá reakce. „Prohlásili, že pokud MOV zruší zápas jako jeden z hlavních a tradičních sportů, tak Řekové nabourají další tradici a nedovolí MOV zapálit olympijskou pochodeň v Olympii,“ řekl reprezentační trenér Marek Švec.

A navíc dodal. „Uvidíme, jestli si budou za tímto stát. Myslím si, že pokud toto dodrží, tak není možné, aby zápas vyřadili z olympijských her,“ domnívá se. O budoucnosti zápasu rozhodne v září valné shromáždění MOV v Buenos Aires.

Podle zasvěcených hlasů ze zákulisí tohoto sportu stojí za současnými problémy dnes už bývalý šéf Mezinárodní zápasnické federace FILA, Švýcar Martinetti. Jednak za jeho vedení FILA nechtěla platit přenosová práva a za druhé se ze zápasu stal sport o náhodě.

Přehrát

00:00 / 00:00

Aby se udržel na olympijských hrách, chystá zápas změnu pravidel

„Pravidla potřebují nutně změnu, což vyústilo v to, že chtějí zápas vyřadit. Tohle je opravdu trošku nesmyslné, protože když se na něco připravujete čtyři roky, a pak rozhodují takovéto svým způsobem blbosti nebo los,“ měl na myslí český olympionik David Vála losování červených a modrých míčků během boje.

Martinettiho dočasným zástupcem je Srb Lalović, od kterého jsou očekávány změny k lepšímu.

„Jsou chystané nějaké kroky ke změně pravidel, která by měla být zpřehledněná. Aby divák, i kdyby k tomu přišel napoprvé, byl po pěti deseti minutách schopný říct: Ano chápu to. Za tohle dostane bod, za tohle dva. Vyhrává, kdo má víc bodů. Hotovo,“ vidí možné kroky k zatraktivnění Marek Švec.

I přes bouřlivé debaty ohledně vyřazení zápasu z Her je ale je vicemistr Evropy z roku 2007 David Vála optimistou.

„Já tomu věřím, protože si třeba uvědomuji, že v Rusku to je nejúspěšnější olympijský sport, kde měli nejvíc medailí. A říká se, že je to tak silná federace, že by to nenechala padnout, že tam půjde o obrovské peníze a bude to obrovský boj,“ myslí si Vála.

Českou reprezentaci čeká v příštím týdnu mistrovství Evropy v gruzínském Tbilisi a dá se očekávat, že stejné boje jako na žíněnkách budou probíhat i v zákulisí.

Mirko Vasić, Jakub Marek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme