Afghánistán má zatím jediného olympijského medailistu - Rohullaha Nikpaie

Jsou státy, které se mohou pyšnit celou řadou olympijských vítězů a medailistů. Jsou ale i takové, mající jediného sportovce, který na cenný kov v olympijské soutěži dosáhl. Jedním z nich je Afghánistán a tím sportovcem je taekwondista Rohullah Nikpai.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Čeští vojáci si v Afghánistánu vánoční atmosféru příliš užít nemohou | Foto: Ministerstvo obrany ČR, Jindřich Plescher

Cesta k olympijské medaili nebyla pro Nikpaie vůbec jednoduchá. Ne snad, že by se jeho talent nedokázal prosazovat, vždyť už v deseti letech patřil mezi nadějné taekwondisty, ale jeho sportovnímu rozvoji nepřála situace v rodné zemi.

Po krvavém konfliktu v Kábulu proto ve dvanácti letech opustil malý Rohullah v doprovodu rodičů válkou zmítaný Afghánistán a usídlil se v jednom z uprchlických táborů v Íránu. Paradoxně právě to mělo na sportovní růst Nikpaie pozitivní vliv.

Přehrát

00:00 / 00:00

Afghánistán má zatím jediného olympijského medailistu - Rohullaha Nikpaie

„Krátce po tom, co jsme přijeli do tábora, jsem byl zařazen do týmu taekwonda afghánských uprchlíků. Pilně jsem trénoval a stále se zlepšoval. Měl jsem sen, že jednou pojedu na olympijské hry a dělal jsem všechno proto, aby se můj sen naplnil," vzpomíná Rohullah Nikpai.

V roce 2004, tedy v jeho sedmnácti letech, se vrátil do Kábulu. Důvodem byla touha reprezentovat rodnou zemi na asijských hrách. Dva roky se na šampionát připravoval, aby na něm vypadl už ve druhém kole.

„Ta porážka mě hodně dlouho mrzela. Prohrál jsem s pozdějším stříbrným medailistou a za pár týdnů jsem si uvědomil, že jsem s ním bojoval velmi dobře a vyrovnaně. To mi dodalo sílu do dalšího tréninku. Dřel jsem ještě víc a pořád snil o tom, že pojedu do Pekingu," uvedl.

Dřina se Nikpaiovi vyplatila. Do Pekingu opravdu odcestoval a navíc ve váhové kategorii do 58 kilogramů vybojoval pro Afghánistán první olympijskou medaili v historii. Po skončení utkání o bronz s dvojnásobným mistrem světa Španělem Ramosem vzkázal do rodné země, že jeho medaile je zprávou míru po třiceti letech války. A boje jakoby se při jeho návratu do Kábulu opravdu zastavily.

„Všichni se přišli se mnou přivítat. Jel jsem je pozdravit na stadion a ten byl úplně plný, všichni se radovali, zpívali a tančili. Prezident mi přišel osobně poděkovat, to byla obrovská pocta. Dostal jsem spoustu dárků, mezi nimi i novou Toyotu. Byl jsem opravdu nadšený a rád bych si to ještě zopakoval," Plánuje Rohullah Nikpai, který letos zopakoval bronzový úspěch z olympiády i na mistrovství světa.

Petr Kadeřábek, Mirko Vasić Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme