Alena Benešová kombinuje bazén s vytrvalostním plaváním, o Rio se utká s Pechanovou

Plavkyni Alenu Benešovou dělí od legendární a úspěšné reprezentantky Jany Pechanové téměř dvě desetiletí. Přesto spolu svedou obě v nejbližší době boj o účast na olympijských hrách v brazilském Riu. 17letá Benešová úspěšně kombinuje dálkové plavání na otevřené vodě s tím bazénovým a potvrdit to bude chtít od úterý na startujícím světovém šampionátu v Singapuru.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dálková plavkyně Alena Benešová (urprostřed)

Dálková plavkyně Alena Benešová (urprostřed) | Foto: Michal Jurman

Na posledním tréninku před odletem do Singapuru pozorně poslouchala pokyny trenéra Neuwirta. Na bloku před ní byl položený promočený papírek s přesným zadáním toho, co musí v tréninku splnit a rozhodně toho pro Alenu Benešovou nebylo málo. Jenom na rozplavání rovný kilometr.

„Ještě se rozhoduje, jestli poplavu osmistovku, nebo 200 metr motýla,“ nemá o svém programu definitivně jasno Adéla Benešová. na MSJ v Singapuru se Benešová přestaví v týdnu pravděpodobně na všech třech delších kraulařských tratích a motýlkářský závod tak nakonec vynechá.

Přehrát

00:00 / 00:00

Velkou přeností Aleny Benešové je obojživelnost. 17letá plavkyně kombinuje na špičkové úrovni bazénové i dálkové plavání

Má za sebou totiž hodně náročné léto, jehož součástí byla i účast na seniorském mistrovství světa v Kazani. V dálkovém závodě na 5 kilometrů tam skončila nakonec s malou ztrátou na nejlepší 18.

„Dálka je nevyzpytatelná. Byla jsem překvapená, jaké to tam bylo,“ mluví česká juniorka o tvrdých loktech a kopacích, kterým se samozřejmě v bazénu vyhne.

„Nebráním se tomu. Plavci si musí vyzkoušet více disciplín a dálku považuji za dobrou přípravu na vytrvalost. Vytrvalostní základ je důležité i pro bazénové plavání,“ netrápí reprezentačního trenéra Neuwirta zatím „obojživelnost" jeho mladé svěřenkyně.

Ta už na dlouhých distancích patří už i k tomu nejlepšímu ze seniorské české špičky. V tomto směru jde tak ve šlépějích legendární Jany Pechanové, která také dovedně kloubila bazénové plavání s tím dálkovým.

Tréninkové pokyny pro Alenu Benešovou před MSJ v Singapuru | Foto: Michal Jurman

„Janča říkala, že až bude kvalifikace, tak se na mě chystá. Na tréninku se podporujeme, závodíme mezi sebou, tak je to dobré,“ těší se už nyní na blížící se souboj generací o účast v dálkovém olympijském závodě Alena Benešová.

Zatímco pro ni by šlo o olympijskou premiéru, pro o 17 let starší Janu Pechanovou by se jednalo zase o možnost, jak se na vrcholu rozloučit definitivně s úspěšnou kariérou.

Michal Jurman, Vojtěch Man Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme