Aleš Procházka: Sportovat se dá i na zelené louce

Už je to tak na světě zařízeno. Drby o nejrůznějších zajímavostech či aférách ze světa velkého sportu byly, jsou a budou pro mnohatisícový zástup fanoušků daleko vděčnějším soustem než sebepečlivěji sepsané úvahy o tom, proč by se i děti nemající žádné vysoké výkonnostní ambice měly věnovat sportování.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Park Gutovka v Praze

Park Gutovka v Praze | Foto: Khalil Baalbaki | Zdroj: Český rozhlas

Zkusme tedy alespoň připustit, že programově ignorovat tohle téma by byl opravdu nemístný luxus.

Onehdy si zavzpomínala dvojnásobná olympijská vítězka Štěpánka Hilgertová, jak se coby dítko školou povinné před dvaatřiceti lety nechala inspirovat spolu s kamarády letními hrami v Moskvě a jak si o prázdninách sami nachystali svoji malou olympiádu. Disciplíny prý tehdy nebyly nijak nóbl. Běhání, trefování se šiškami do stromu a podobně.

Přehrát

00:00 / 00:00

O problémech sportu mládeže i příkladných akcích mluvil Aleš Procházka

Určitě není od věci stále a znovu si opakovat, že sportovat se dá i na zelené louce a že k tomu vůbec není zapotřebí mít značkové vybavení a movité rodiče, kteří neváhají vozit svého potomka kamsi na golfové hřiště nebo mu zaplatí tenisového trenéra.

V době, kdy přibývá chudých škol a rodin majících hluboko do kapsy, je dvojnásob potřebné všímat si podobných příkladů člověčí šikovnosti a vynalézavosti.

Když například před rovnými dvaceti lety olympijské Informační centrum Sportu pro všechny nachystalo manželům Zátopkovým stylový dárek k jejich sedmdesátinám a vybídlo školní štafety, aby na dálku soupeřily na některé z tratí, na nichž získal náš slavný vytrvalec v Helsinkách zlaté medaile, našel tento nápad velmi vděčnou odezvu.

A to i na těch školách, které namísto regulérní atletické dráhy musely vzít zavděk třeba parkem nebo polními a lesními cestami.

Děti zdolaly společnými silami i ‚Everest‘

Když se ve stejné autorské dílně narodila myšlenka připravit akci, která by děti proměnila v horolezce, i v těch nejskromněji vybavených školních tělocvičnách se daly dohromady party nadšenců, kteří se spojenými silami pokoušeli našplhat počet metrů odpovídající nadmořské výšce Sněžky, Mt. Blancu nebo Everestu.

Chce to zkrátka nevzdávat onu stále složitější bitvu s výdobytky civilizace, které nahrávají dětské pohodlnosti a lenosti. Berme na vědomí, že tohle za nás nevyřeší ani ten nejchytřejší počítač nebo mobil.

Aleš Procházka, Jakub Marek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme