Alzain Táriková z Bahrajnu je v deseti letech nejmladší plavkyní v historii MS

Ani sebelepší světový rekord by dnes na plaveckém mistrovství světa nevzbudil takový ohlas, jako vystoupení Alzain Tárikové. Desetiletá reprezentantka Bahrajnu se v ruské Kazani stala nejmladší závodnicí světového šampionátu v historii.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Desetiletá dívčina z Bahrajnu Alzain Tareqová zvedá oči na MS ke zvědavým novinářům

Desetiletá dívčina z Bahrajnu Alzain Tareqová zvedá oči na MS ke zvědavým novinářům | Foto: Michal Jurman

Jako v úle to hučelo v mixzóně, kde čekali natěsnaní novináři na příchod desetileté Alzain Tárikové. Nejmladší účastnice plaveckých šampionátů v historii si právě odbyla účast v rozplavbě na motýlkářské padesátce.

Skončila poslední, téměř 16 sekund za svým vzorem - Švédkou Sjöströmovou. Náladu jí to ale rozhodně nezkazilo. Unavená ale šťastná byla 64. žena, tedy spíše dívka, výsledkové listiny.

Přehrát

00:00 / 00:00

Desetiletá reprezentantka Bahrajnu AlzainTareqová se v ruské Kazani stala nejmladší závodnicí světového šampionátu v historii.

Ve vodě strávila 41 sekund, novináři se ale prodírala přesně 33 minut. Její otec a trenér v jedné osobě Salem Juma Tárik pak z tohoto vosího hnízda odcházel až hodinu po doplavání své dcery.

„Je v televizi, v novinách, celý Bahrajn ji teď sleduje a podporuje. Je opravdu slavná, každý se na ni těší, lidé ji i zde chtějí potkávat.“

Potkávat ji v Tatarstánu mohou fanoušci i proto, že pravidla plavecké federace FINA jsou ke startu mladých závodníků mnohem benevolentnější, než je třeba Mezinárodní olympijský výbor. Bahrajn toho chce k rozvoji svých plavců využít i v budoucnu.

Salem Juma Tareq je otcem a trenérem nejmladší účastnice plaveckého MS v historii | Foto: Michal Jurman

„To je naše nová generace, máme 12 bahrajnských dívek, které už za dva roky mohou bojovat o účast na šampionátu. Zatím je ale dcera v deseti nejrychlejší ze všech,“ evidentně si užívá popularity otec dívky, která vyplašeně ale statečně čelí hejnu zvědavých novinářů.

Nejvíc se Alzain těší na to, až bude kamarádům ve škole povídat zážitky, o kterých se třeba českým plavcům v jejích letech ani nesnilo. Jak říká kapitán reprezentačního týmu v Rusku Martin Verner: „V deseti jsem jel tak maximálně na plavecké přebory do Písku.“

Michal Jurman, Vojtěch Bureš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme