Americký fotbal, to není jen touchdown. Vedle rychlosti, obratnosti a síly musí pracovat i hlava

Romantika novodobých rytířů bojujících na kolbištích o čest a slávu. I tyto pocity lákají v Česku v poslední době čím dál více lidí k tomu vyzkoušet si americký fotbal. Široká ramena a obličej schovaný v mohutné helmě jsou ale jen vstupenkou do světa tvrdé dřiny, ve které hraje rozhodující roli nejen týmový duch, ale také předvídavost a inteligence.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Michal Jurman (vpravo) a Jiří Kalemba si vyzkoušeli americký fotbal na půdě 12násobných českých mistrů

Michal Jurman (vpravo) a Jiří Kalemba si vyzkoušeli americký fotbal na půdě 12násobných českých mistrů | Foto: Michal Jurman

„Čekám, že se naučím předávky, a pak se půjdeme na sáně učit blokovat,“ přibližuje mi své představy před tréninkem nejúspěšnějšího českého klubu Prague Black Panthers kolega z České televize a velký expert na americký fotbal Jiří Kalemba.

Společně jsme vyrazili na hřiště v pražských Měcholupech otestovat na vlastní kůži, co obnáší hra, kterou někteří lidé předem odsuzují jako zbytečná jatka, při nichž si muži zvětšují jen své ego.

Přehrát

00:00 / 00:00

Že americký fotbal není si pouze o síle a bojovnosti, si vyzkoušel reportér Michal Jurman

„Základním vybavením jsou kopačky, nárameníky a helma. Pro laiky jsou důležité chrániče na zuby,“ vysvětluje wide receiver Black Panthers Jan Štiegler.

Po nezbytném rozcvičení mi Jan Štiegler pomáhá do oné pomyslné rytířské zbroje, ve které nejdříve zkoušíme základní techniku hodu míče.

Zatímco s reprezentační legendou jednoho z bratrské dvojice Krejbichů Davidem pilujeme zdánlivě jednoduchou věc, veřejnoprávní kolega z České televize už se posunul o kus dál.

„Je tady touchdown! Běž, běž, běž!“

Za vydatného povzbuzování pokládá svůj první touchdown.

Všude panuje přátelská atmosféra, od které už je jen kousek k prvnímu ostrému souboji Radiožurnálu s Českou televizí. Ve cvičení, ve kterém se útočník snaží přes dvojici mužů v klinči proběhnout s míčem a následně se vyhnout i poslednímu bránícímu hráči. Tím proti mně bude právě Jiří Kalemba.

„Pánové, přijímáme sázky. Rádio, nebo televize? … Slož ho! …. Jo! …. Rádio!“

Radiožurnál se stává v Měcholupech rázem populárním, na našich tělech s Jiřím Kalembou ale už začínají rašit první odřeniny a modřiny. A to jsme se ještě nezapojili do samotné hry. Při ní se totiž musí používat i hlava a pro eléva amerického fotbalu může být toto stěžejním problémem.

„Máš tři linery, v červeném je quarterback a za ním runnig back, ten pravděpodobně dostane balon, takže až se rozeběhne, běž proti němu,“ rozdává instrukce Daniel Krejbich a řadí nás po bok juniorů Prague Black Panthers, kteří se připravují na důležité finále domácího poháru proti ostravských Steelers. To odehrají na Slavii 2. listopadu.

My máme nyní sloužit jako nejlépe statické kuželky či žíněnky pro jejich útoky. Podobnou představu ale samozřejmě odmítáme. Z pozice středního linebackera mám za úkol zastavit rodící se útok soupeře, tedy najít toho, kdo převezme míč, a jednoduše ho složit k zemi.

Podařilo se.

„Hezky! Radiožurnál - televize 1:0!“

Zatímco v těchto soubojích mohu využít své výšky a váhy, když dojde na souhru týmu a taktické pokyny, je jasně znát, že jsem na hřišti spíše jen okolním procházejícím divákem. Nenechte se zmýlit, americký fotbal je na jednu stranu atletickou, na druhou ale také ryze taktickou hru.

Dvě jedenáctky ofenzivních a defenzivních hráčů si to proti sobě rozdávají jako na šachovnici.

„Ze začátku to bylo opatrné, ale pak jste se zapojili takovým způsobem, že nešlo poznat, že nejste hráči. Jsem spokojený a klidně bych vás bral,“ snaží se Daniel Krejbich pofoukat nám s kolegou naše bolístky, a že se mu to alespoň slovně daří.

„Jsi vysoký a docela rychlý, balon by si určitě chytal taky dobře, hodil by ses na recievera. Jirka mi připadá jako linebacker, runnig back nebo fullback.“

Americký fotbal hodně bolí | Foto: Michal Jurman

Navzdory pochvalným slovům skládáme s Jiřím po tréninku pokorně hlavu k zemi a uvědomujme si, jaké neporozumění provází někdy u nás americký fotbal.

Je to jako se závodním autem. Silný motor je pouhým předpokladem rychlé jízdy. Pokud ale za volant posadíte hloupého Honzu, těžko zde skončí pohádka šťastným koncem.

„Velký respekt k americkému fotbalu. Skloubit se musí hlava, tělo, rychlost, obratnost, orientace v prostoru. Je to opravdu sport s velkým 's'.“

Slova Jiřího Kalemby doplňme o to, že jde o sport, který vás prověří maximálně nejen po fyzické stránce, a pokud stojíte o podobnou cestu pod mikroskop, zavítejte i vy na hřiště Prague Black Panthers. Jak uslyšíte ještě dnes v našem vysílání, rozhodně zde totiž nebudete coby nováčci sami.

Michal Jurman, Marek Augustin Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme