Americký kůň vydělal za rok skoro půl miliardy, v Česku dostihy uživí málokoho

Fotbalistovi Messimu nebo atletu Boltovi konkurovat nemůže, ale mezi koňmi je to rekordman. Americký hřebec Arrogate vyhrál za rok sedm z osmi závodů, do kterých nastoupil, a svému majiteli tím vydělal v přepočtu skoro půl miliardy korun. Odměny, které se pohybují v českém dostihovém sportu, jsou úplně jiné.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Arrogate, nejlepší kůň na světě

Arrogate, nejlepší kůň na světě | Zdroj: Reuters

Na startu nejlépe dotovaného dostihu světa zaspal a vybíhal se ztrátou z posledního, přesto se čtyřletý americký hřebec Arrogate v Dubaji prokousal startovním polem a po strhujícím finiši s žokejem Mikem Smithem prestižní dostih vyhrál.

„Je to nejúžasnější kůň, jakého jsem kdy viděl. Nedokážu pochopit, že vyhrál,“ záři v cíli kouč Bob Baffert. Triumf v Dubaji byl pro Arrogatea sedmým vítězstvím z posledních osmi startů.

Mezi absolutní rovinovou špičkou potvrdil, proč byl v lednu zvolen nejlépe hodnoceným koněm světa. Zároveň se stal rekordmanem ve výdělcích. Za necelý rok vyhrál svým majitelům přes 17 milionů dolarů, v přepočtu 427 milionů korun.

Česká realita

Nejlepší, nejprestižnější i nejlépe dotovaný český dostih Velká pardubická vynese vítězi oproti zahraničním závodům sice jen dva miliony korun, ale i ty velmi slušně zajistí celou stáj nejrychlejšího koně – alespoň na nějakou dobu.

„Jsou koně, které jsou majiteli schopné vydělat na obživu a táhnou stáj, ale je jich samozřejmě minimum,“ říká Josef Dufek (mimo jiné vlastní mladoboleslavský fotbalový klub), majitel šampiona Českého i Slovenského derby Touch of Geniuse.

Vůbec nejvýdělečnějším koněm české historie je podle statistik Jockey Clubu Masini, který stáji Wrbna manželů Hradilových vynesl přes 13,5 milionu korun. Ani to ale podle Marcely Hradilové neznamená, že díky němu zbohatli.

„Ve stáji máte třeba dvacet pět koní, které musíte živit a jezdit s nimi na dostihy. Ne všichni navíc dosahují úspěchů. Obecně si myslím, že je to krásné, ale bohužel jenom trošku ztrátové hobby,“ přiznává Hradilová.

Ustájení, trenér, krmivo, základní veterinární služby, cesty na závody, startovné. To všechno vyjde zhruba na 150 až 200 tisíc korun ročně na jednoho koně. Takže pokud jich máte 20, jste rázem na čtyřech milionech. Opravdu vydělat se tedy dá asi jen dvojím způsobem. Prodejem koně, anebo je potřeba uspět na těch nejlépe dotovaných evropských a ideálně amerických nebo dubajských dostizích.

Na Touch of Geniuse dostal jeho majitel nabídku v řádu milionu eur z Hongkongu. „Pak si ale řeknete, že si ho necháte, protože si nezaslouží jít na druhý konec světa,“ uvedl Dufek. O výhrách v prestižních závodech si zatím čeští majitelé koní mohou nechat zdát. „Vede k tomu dlouhá cesta, ale dostihy jsou sny o vítězství a třeba si je nějaký majitel splní,“ míní Hradilová.

Jan Suchan, Michal Sobotka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme