Anatolij Karpov otevřel v Buštěhradě šachovou školu

V hodinách tělocviku jsme byli zvyklí potýkat se obvykle s koněm, kozou nebo švédskou bednou. Na základní škole v Buštěhradě ale tohle náčiní uklidí do kumbálu, na parkety místo toho rozestaví stoly a na ně šachovnice. Místo metání kotrmelců budou tamní žáci přemýšlet a tahat figurkami. Právě v malé obci u Kladna totiž dnes osobně otevřel svou první šachovou školu v Česku ruský šachový velmistr Anatolij Karpov.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Anatolij Karpov přebírá záštitu nad šachovou školou v Buštěhradě | Foto: Jan Kaliba

Sovětská válečná píseň Kaťuša na rtech školního sboru, dojatá ruská delegace a jako host jediný československý kosmonaut Vladimír Remek.

Při slavnostním otevření Karpovovy šachové školy se člověk tak nějak nemůže ubránit dojmu, že se přenesl v čase o několik desetiletí zpátky. Nebo minimálně na půdu jakéhosi recesistického kroužku. Ale omyl. Jde o kroužek šachový, který se neustále rozrůstá.

Přehrát

00:00 / 00:00

ZŠ v Buštěhradě otevřela šachovou školu, otevíral ji Karpov

„V roce 2007 se školního přeboru zúčastnilo 24 žáků, dnes už jich je 28,“ říká při svém uvítacím projevu ředitelka Věra Sklenářová, a když domluví k třídě zaplněné hosty, za rohem přiznává, že záštita Anatolije Karpova i jeho návštěva, to všechno základní škole Oty Pavla v Buštěhradě tak trochu spadlo do klína díky aktivitě lidí z Památníku Lidice, kteří Karpova loni pozvali na první ročník své simultánky.

Pěvecký sbor ZŠ Buštěhrad vítá ruského velmistra Kaťušou | Foto: Jan Kaliba

„Trochu nám to klána spadlo. Možná že nám to přinese nějaké další žáky, protože už dnes ráno mi volal nějaký dědeček, že by do naší školy hrozně rád přihlásil vnuka. Tak to mě hrozně potěšilo.“

Výhody ze spojení se jménem ruského velmistra by ale měly plynout hlavně samotným buštěhradským šachistům.

Potkat Karpova je pro místní sláva

„Mé jméno nese 150 šachových škol po celém světě. Mám školy třeba v Americe, ale nejvíc pochopitelně v Rusku. Jsou až Kamčatce, na Jamalu nebo v Jakutsku. Ty školy spolu po internetu komunikují, vyměňují si zkušenosti a hrají. Takže například Američané se díky tomu dovídají, že i někde na Sibiři žijí lidé a hrají šachy,“ říká Anatolij Karpov a teď se do systému jeho škol mají možnost zapojit i Buštěhradští.

Na otevření Karpovovy šachové školy se přišel podívat i kosmonaut a europoslanec Vladimír Remek | Foto: Jan Kaliba

A že jsou mezi nimi nadšení a talentovaní šachisté a šachistky, které na téhle hře spousta věcí baví. Taktika, jak porazit soupeře a pocit z výhry. Myslím, že to rozvíjí mysl a inteligenci. Potkat se s panem Karpovem, natož si s ním zahrát, je pro mě velká čest. Mám co studovat,“ plesá přebornice Středočeského kraje Michaela Nová a pádí si pro podpis za svým vzorem a dlouholetým mistrem světa Anatolijem Karpovem.

Jan Kaliba, Jakub Kanta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme