Angažmá v Barceloně bude poslední. Tělo i duše už se těší na konec kariéry, říká Filip Jícha

V roce 2010 se Filip Jícha stal nejlepším házenkářem světa. Zahrál si v Saúdské Arábii, Švýcarsku a Německu. Poslední roky tráví ale ve španělské Barceloně. Katalánský velkoklub v Lize mistrů i na domácí scéně těží z jeho zkušeností. Ty může předávat nastupující generaci.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Filip Jícha

Filip Jícha | Foto: Pavel Petr | Zdroj: Český rozhlas

„Ve 35 letech už nemůžu tolik skákat, ale to nemění nic na tom, že jsem házené dal svoje srdce, proto jsem tady. Stal jsem se nejlepším házenkářem světa, roky jsem byl mezi pěticí nejlepších, takže moje jméno je v házenkářském světě asi velké,“ přemýšlí o svém angažmá v Barceloně rodák ze Starého Plzence Filip Jícha.

Nabyté zkušenosti může předávat mladším spoluhráčům. Tradičně to bývá úkol pro ty starší, špičkové kluby se bez nich neobejdou.

Přehrát

00:00 / 00:00

Filip Jícha za dva a půl roku skončí s házenou, v Barceloně s kapitánem reprezentace mluvil reportér ČRo Pavel Petr

„Tým složený z mladých talentovaných hráčů může přijít do fáze, ze které se hůř sám dostává než tým, který má někoho zkušeného ve svých řadách. V Kielu jsme měli Stefana Lövgrena, bylo mu 38, byl to skvělá hráč, skvělý člověk. Potom ani moc nehrál, ale jen jeho přítomnost nám dávala klid a naději, že cokoli se stane, tak Stefan je za námi,“ vzpomíná Jícha.

Dnes je v podobné roli v Barceloně on. Na druhou stranu ví, že i konec jeho házenkářské kariéry se blíží. „Je pevně naplánovaný, až skončím smlouvu tady,“ prozrazuje.

„Moje tělo a duch se těší na konec kariéry. Užívám se dva a půl roku kariéry jako hráč. Když to dobře dopadne, protože v tom věku člověk nikdy neví, co se stene,“ říká Jícha.

Pokud kapitánovi české reprezentace bude zdraví sloužit, avizovaný konec přijde v roce 2019. Zatím se jeho spoluhráči nemusí obávat, že by kabinu opustil.

Zdraví jsem nechal v Německu, cítím se jako opotřebený veterán, říká házenkář Jícha

Číst článek

„Filip je skvělý chlap. Vždycky velmi milý a snaží se pomoci. Do kabiny vnáší dobrou atmosféru a je vtipný. Určitě je to důležitý hráč našeho týmu,“ říká jedna z opor Katalánců Viran Morros.

„Filip je určitě jeden z nejlepších hráčů historie házené. Od té doby, co jsem přestoupil, měl velikou smůlu. Musel na dvě operace s kolenem. Teď očekávám, že bude hrát co nejvíc času a pomůže týmu jak nejlépe umí,“ dodává brankář klubu Gonzalo Pérez.

Do Barcelony přestoupil vloni v létě z bundesligového Kielu, kde zažíval největší úspěchy. „Měl jsem úžasnou kariéru a pořád mám. Hraju v jednom z nejlepších týmů na světě. Měl jsem tu štěstí, že jsem v poslední dekádě hrál a byl jsem tahounem. O tom jsem dřív ani nesnil,“ říká Filip Jícha.

Pavel Petr, Vojtěch Man Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme