Ani olympijská medaile dnes sportovcům nemusí zajistit sponzory

Olympijská medaile, to je obrovské lákadlo pro sponzory. Minimálně od notně zpeněženého triumfu akrobatického lyžaře Aleše Valenty v Salt Lake City se to traduje. Jenže od té doby proběhla světem ekonomická krize a také ne každý cenný kov má stejnou hodnotu. Zlato je zlato, navíc když ho dosáhnete v individuálním a ještě atraktivním sportovním odvětví. Jinak to není žádná legrace Teď už to ví i český bronzový čtyřkajak z Her v Londýně.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Daniel Havel, Lukáš Trefil, Josef Dostál a Jan Štěrba na čtyřkajaku

Daniel Havel, Lukáš Trefil, Josef Dostál a Jan Štěrba na čtyřkajaku | Zdroj: ČTK

„Určitě nám to pomohlo získat nějaké nové sponzory a nějaké peníze na tu přípravu, takže určitě na to sponzoři slyší, že máte medaili z Londýna,“ říká háček Daniel Havel. Nejzkušenější člen čtyřkajaku Jan Štěrba svého kolegu koriguje. „To jsi hodně pozitivní. Je to samozřejmě rozdíl, nicméně není to až tak snadné, jak jsme si mysleli.“

„V tuhle dobu není jednoduché získat sponzora, ale daří se nám to díky naší nové manažerce, která se nám stará o marketing. Není to úplně takové, jak jsem si představoval, že to po olympijské medaili přijde samo, ale nepřijde, musíte se snažit,“ pokračuje Jan Štěrba.

Přehrát

00:00 / 00:00

S posádkou českého čtyřkajaku mluvil Jan Suchan

A tohle snažení směřuje hlavně k sehnání peněz na tzv. nadstavbu. To základní mají členové čtyřkajaku zajištěné od pražské Dukly nebo svazu kanoistiky, ale rádi by si na soustředěních nebo závodech dopřáli něco navíc. Třeba kvalitní regeneraci, ubytování nebo stravování.

„Samozřejmě všechny ty věci by v konečné fázi napomohly tomu výsledku. Nějaké stresování, jestli se člověk stihne před závodem najíst nebo ne, jak to má daleko z hotelu od závodiště. Tyto faktory jsou tam docela důležité, aby se člověk nestresoval. Tam ještě rezerva je,“ doplňuje Lukáše Trefila Josef Dostál.

Chybí peníze na lepší přípravu

A že to čeští kanoisté na cestě k olympijskému bronzu neměli jednoduché a se svými podmínkami se před zahraničními soupeři nemohli vytahovat, dokazuje i příklad Daniela Havla z předloňského mistrovství Evropy.

„Bydleli jsme v hotelu bez klimatizace, byla tam čtyřicetistupňová vedra, já jsem spal v noci na zemi na mokrém ručníku, abych se vůbec vyspal. Dalším příkladem je, že jsme posledních 14 dní přípravy v Linci neměli k dispozici maséra nebo fyzioterapeuta, na to jsme neměli peníze a to bychom chtěli zlepšit.“

Jan Suchan, Jakub Marek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme