Armstrong byl ve využívání dopingu výjimečný, říká cyklistický expert Kamil Hofman

Uzavírá se definitivně sága, která trvale poškodila pověst vrcholové cyklistiky a její donedávna ještě největší hvězdy, Američana Lance Armstronga? Z cyklistických kruhů přicházejí ostré ohlasy na závěrečnou zprávu. Podle ní měl tým US Postal, za který Armstrong jezdil, zavedený nejdůkladnější dopingový program v dějinách sportu.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lance Armstrong

Lance Armstrong | Zdroj: ČTK

Sedminásobný šampion Tour de France, který se kvůli tomuto podezření musel svých titulů vzdát, měl prý v celé mašinérii důležité slovo.

Americká antidopingová agentura viní Armstronga z toho, že v letech 1999-2005 si dopomohl k triumfu na Tour de France dopingem, konkrétně měl americký cyklista užívat EPO, testosteron, růstový hormon, steroidy i krevní transfuze. Testovala celkem 38 vzorků, které podle ní vykazovaly podezřelé výkyvy.

USADA teď zaslala kompletní zprávu o svém vyšetřování sedminásobného vítěze Tour de France Mezinárodní cyklistické unii. Její zpráva má více než tisíc stránek a obsahuje mimo jiné místopřísežné svědectví 26 lidí včetně jedenácti bývalých Armstrongových kolegů z týmu. Kromě jiných Floyda Landise, Leviho Leiphimera, Tylera Hamiltona nebo George Hincapieho, který se sám k dopingu přiznal.

Přehrát

00:00 / 00:00

O dopingové kauze Lance Armstronga mluvila Veronika Sedláčková s Michalem Polákem a Kamilem Hofmanem

"Myslím, že v žádném sportu nebyl v takovém rozsahu doping tak rozšířen jako v silniční cyklistice. Navíc těch svědků, kteří proti Armstrongovi svědčili, je opravdu hodně, navíc jsou to i jeho bývalí kolegové z US Postal," říká Michal Polák z Antidopingového výboru České republiky.

Lance Armstrong boj proti svému obvinění vzdal, ale nadále tvrdí, že se ničeho proti pravidlům nedopustil. Poukazoval na to, že nikdy nebyl pozitivně testován, a to podstoupil více než 500 dopingových kontrol.

"Pro definitivní očištění od Armstrongovy éry by bylo potřeba ještě jeho doznání, to by pro cyklistiku bylo dost podstatné. Myslím, že tímto ta kauza pro Mezinárodní cyklistickou federaci (UCI) nekončí, je tam spousta otázek, třeba jak je možné, že procházel dopingovými kontrolami, jak je možné, že jedna zkouška, která byla pozitivní, byla zametena UCI pod stůl," říká editor magazínu Velo Kamil Hofman.

Polák: Armstrong se prostě pohyboval v dopingovém prostředí

"Myslím, že to může pomoci nejen cyklistice, ale i celému sportu. Jinak myslím, že Armstrong se pohyboval v dopingovém prostředí, jako tomu bylo třeba dříve v prostředí anabolik, teď to bylo třeba EPO a jiné krevní deriváty. A nebyl rozhodně sám," je přesvědčený Michal Polák.

Za ústřední postavu celé dopingové mašinérie označila Americká antidopingová agentura (USADA) italského lékaře Michele Ferrariho, známého pod přezdívkou "Dottore EPO", se kterým prý Armstrong spolupracoval během celé své kariéry. Obivnění padlo i na manažera Armstrongových týmů Johana Bruyneela.

"Lance Armstrong byl špičkovým sportovcem, ale bohužel byl výjimečný i v tom využívání dopingu a obcházení kontrol. On nejen, že přijal tu normu, že pokud chce být špičkovým závodníkem, musí užívat krevní doping, ale on ho i aktivně v týmu organizoval. Nabádal své spolujezdce a možná je i držel v šachu tím, že pokud s ním chtějí v týmu být, musejí se toho dopingového programu účastnit. Myslím, že jeho vina je proto větší," dodává Kamil Hofman z magazínu Velo.

Alena Benešová, Veronika Sedláčková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme