Automobilový závodník Pech musel kvůli novému autu změnit jízdní styl

Na podvečerním startu 39. ročníku Rally Bohemia nebude chybět nikdo z favoritů. Pojedou Nor Mats Ostberk, barvy továrního týmu Škoda Motorsport budou hájit Fin Juho Häninen s Janem Kopeckým a představí se i třetí muž průběžné klasifikace domácího šampionátu Václav Pech.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Václav Pech v Tandemu | Foto: Jana Chládková

Václava Pecha s navigátorem Petrem Uhlem fanoušci dlouhá léta vídávali v kokpitu Mitsubishi. Sezona 2012 přinesla změnu v podobě vozu Mini Cooper S2000. Ten je podstatně rychlejší, než jeho předchůdce.

„Opravdu je to asi nejrychlejší závoďák, který jsme doposavad řídili. Nejrychlejší v tom smyslu, že se s ním dá jet nejrychleji v zatáčkách,“ líčí dosavadní zkušenosti před sobotním ostrým startem Rally Bohemia vítěz soutěže z roku 2006. Přidává zároveň i negativní stránku věci.

„Bohužel zatím, pro mě dost nesmyslným nařízením FIA, je tam motor 1,6, který má velký potenciál, ale je udušený hrozně malým restriktorem. Myslím, že by byl dobrý krok to trošku zvětšit, aby to auto bylo konkurence schopné s klasickými S2000 a dalo se s nimi závodit. Teď je to o 50 koní slabší,“ popisuje Pech.

Přehrát

00:00 / 00:00

S automobilovým závodníkem Václavem Pechem natáčel před Rally Bohemia Pavel Petr

‘Zkrotit‘ nový stroj ale nebylo jednoduché. „Byla to trošku změna po těžkém výkonném Mitsubishi, které zase disponovalo takovým výkonem, že dominovalo na rovinkách, ale limitovaly to horší vlastnosti v zatáčkách,“ vysvětlil.

K novému autu potom v tomto směru doplnil. „Tohle je pravý opak, je to spíš taková motokára, jízdní styl jsem musel hodně změnit. Ale opravdu jsem tomu přišel na chuť strašně mě to baví. Musel jsem tomu po deseti letech přizpůsobit rozpis.“

V praxi to například znamená rychlejší průjezd zatáček. „Zatáčky, které jsem teď jezdil na dvojku, tak s tímto autem se projíždí na čtvrtý rychlostní stupeň. Takže je to všechno nové, ale opravdu moc hezké,“ říká Pech.

Přáním je celkové třetí místo

Pětinásobný domácí šampión si v letošním ročníku mezinárodního mistrovství České republiky drží třetí příčku. Sám to považuje za maximum. Vedoucí Jan Kopecký a druhý Roman Kresta jsou přeci jen o krůček dál.

„Tajně jsme před sezónou doufali, že bychom to třetí místo chtěli. Do Hustopečí to vypadalo docela reálně, teď po nich tak optimistický nejsem, protože vím, že hodně ztrácíme, hlavně na motor. Ale zase si hodně slibuji od upgradu motoru, který by měl být po Rally Bohemia,“věří ve zlepšení Václav Pech.

Na Rally Bohemia ale nemusel vůbec startovat. Karambol v minulém závodu totiž skutečně stál za to. Zkušený jezdec dodnes nemá jasno, co se vlastně v Hustopečích stalo. Vinu bere jednoznačně na sebe.

„Při brzdách se mi dostal zadek do smyku, možná brzdy byly intenzivní, nebyly na úplně rovném povrchu, což jsem si neuvědomil. Každopádně auto šlo do smyku už při brzdách, v tom jsem projel celou zatáčku, na konci jsem se přetočil totálně do hodin a zadkem jsme trefili strom. Dost velká rána, naše možná při závodě největší,“ popsal Václav Pech.

Pavel Petr Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme