Formule 1 sice tento víkend nemá na programu žádnou ze svých Velkých cen, přesto mají motorističtí příznivci důvod k diskusi. 21. března by totiž oslavil 50. narozeniny brazilský pilot Ayrton Senna.

Stánek věnovaný monopostům formule 1 | Foto: Jan Říha

Ayrton Senna se narodil 21. března 1960 v Sao Paulu jako Ayrton da Silva. Jméno Senna, jinak rodné příjmení jeho matky, začal používat až v pozdějším průběhu své motoristické kariéry.

Tu odstartoval jako třináctiletý na motokárách. Postupně získával ostruhy v britské formuli Ford 1600 a 2000 i formuli 3. Jeho nepřehlédnutelný talent neušel pozornosti pánů z formule jedna.

00:00 / 00:00

Ayrton Senna - kariéra a smrt pilota formule 1

V roce 1982 vábení nejprestižnějšího seriálu odolal, o dva roky později se už ale objevil v monopostu stáje Toleman. V dalším roce přešel k Lotusu a v Portugalsku vyhrál svou první Velkou cenu.

V roce 1988 dostal nabídku, která se neodmítá. Měl pilotovat po boku tehdy už dvojnásobného šampióna Alaina Prosta vůz stáje McLaren.

„Politika stáje je mít dva vozy vepředu. Pokud by jeden chyboval, druhý ho musí nahradit. Myslím, že Prost je skvělý profesionál, vždyť byl dvakrát mistr světa. Společně budeme pracovat na tom, abychom byli lepším týmem a měli lepší auto," říkal před sezónou tehdy osmadvacetiletý Senna.

V sezóně vyhrál osm velkých cen, včetně té na okruhu v Suzuce, která definitivně rozhodla o jeho prvním titulu mistra světa Věčně usměvavý Senna si získal srdce nejen celé Brazílie, ale většiny motoristického světa. Pro svoje další tituly si dojel pilot s obrovským charisma v roce 1990 a 1991.

"Mou největší motivací bylo to, že jsem chtěl být první, být vítěz , být nejrychlejší. To je pro mě ta největší motivace. Neustále mě to žene kupředu. Samozřejmě jsem šťastný, že jsem vyhrál titul mistra světa, ale chci další. Je to jako když hrajete ping pong, vyhrajete jeden zápas, pak turnaj, pak mistra světa a pak už chcete vyhrávat pořád," ozřejmoval Ayrton Senna své touhy.

Osudný závod v Imole

V roce 1994 se před Sennou otevřela cesta k dalšímu titulu. Skončil totiž Alain Prost a Nigel Mansel závodil jen ve Spojených státech. Po dvou úvodních podnicích mistrovství světa, které nedokončil, se 1.května postavil na start Velké ceny San Marina na okruhu v Imole.

Senna se po startu pohyboval na předních příčkách, zezadu na něj dotíral Schumacher. Zhruba ve čtvrt na tři odpoledne ztratil v sedmém kole závodu v zatáčce Tamburello kontrolu nad svým vozem a v plné rychlosti narazil do betonové zdi.

Přestože mu byla okamžitě poskytnuta lékařská péče, o necelé čtyři a půl hodiny později v boloňské nemocnici Maggiore zemřel. Pitva prokázala, že byl usmrcen částí závěsu kola, která rozdrtila jeho ochrannou přilbu.

Petr Kadeřábek, Mirko Vasić Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít