Badmintonista Petr Koukal překonal rakovinu a může se vrátit ke sportu

Badmintonista Petr Koukal má za sebou patrně nejtěžší zápas v životě. Nebojoval se soupeři, ale s rakovinou varlat. Po třech měsících a třech chemoterapiích je Koukal podle lékařů konečně zdravý a může znovu začít s pohybem.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Badmintonista Petr Koukal

Badmintonista Petr Koukal | Zdroj: ČTK

"Byl to pro mě šok, to nicnedělání prakticky po dobu tří měsíců. I když jsem se snažil chodit plavat nebo se jinak hýbat, tak to nešlo. A když to šlo, tak jsem byl druhý den úplně vyřízený. Pro mě to byla úplně nová zkušenost, jaké to je být bez pohybu a jaké to je se vracet zpátky do tréninku," popisuje svůj stav Petr Koukal.

Občasné plavání či jiné 'hýbání' ale nebylo jedinou sportovní aktivitou Petra Koukala v době léčby. Navzdory všem doporučením si totiž zahrál i badminton, a to nikoliv tréninkově.

Přehrát

00:00 / 00:00

Badmintonista Petr Koukal překonal rakovinu a vrací se ke sportu

"Mezi chemoterapiemi jsem hrál dva ligové zápasy. Nevím, jestli to byl dobrý nápad, protože především po druhé chemoterapii mi bylo opravdu špatně. Ale vyhrál jsem, i když úplně v pohodě to nebylo. Snažil jsem se to aspoň částečně hrdinsky maskovat," říká Koukal.

Když se pětinásobný český mistr dostal z nejhoršího, rád by posloužil jako příklad ostatním. Sám si totiž nádor objevil velmi brzy, čímž bylo léčení o něco snadnější. Teď tedy chce rozjet osvětovou kampaň, do které by rád zapojil i své kamarády - sportovce: squashistu Jana Koukala, skikrosaře Tomáše Krause nebo snowboardkrosaře Michala Novotného.

"Mělo by to oslovit skupinu lidí, která je nejvíce ohrožená, to znamená chlapy ve věku 20 až 35 let. Ale chtěl bych zapojit i ženy, aby na to upozornily své partnery. Bude to hlavně na internetu, snažíme se domluvit i bilboardy, všechno záleží samozřejmě na rozpočtu. Celá kampaň je hlavně osvětová, mediální, nechceme vydělávat na nějaký přístroj," nastnínil svůj plán Koukal.

Podpora od Emmons i Sáblíkové

Když se Petra Koukala zeptáte, s kým ze sportovců byl během těžkých okamžiků ve spojení, jmenuje další velké persony, dvě olympijské vítězky.

"Byl jsem v kontaktu s Kateřinou Emmons, protože si prožívala něco podobného s manželem Mattem, takže to mi udělalo velkou radost. Občas jsme si napsali i s Martinou Sáblíkovou," má radost Petr Koukal, který právě dnes slaví 25. narozeniny.

"Budu slavit to, že jsem zdravý a že jsem z toho vyšel ještě dobře. Měl jsem štěstí, že se na to přišlo včas. Budu slavit, že jsem zpátky mezi zdravými," přibližuje průběh narozeninové oslavy Petr Koukal.

Alena Benešová, Jan Suchan Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme