Basketbalista Jan Špaček dostal nejvyšší disciplinární trest v historii české nejvyšší soutěže

V mužské Národní basketbalové lize padl nejvyšší disciplinární trest v historii. Za úder protihráče do obličeje musí svitavský Jan Špaček zaplatit pokutu 19 tisíc korun. K tomu má nepodmíněný zákaz činnosti na šest utkání. Trest potvrdil Českému rozhlasu disciplinární ředitel soutěže Pavel Hlaváček, který na víkendový duel s Pardubicemi dohlížel jako komisař.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Basketbal. Ilustrační foto | Foto: David Kubíček

„Dobré bylo, že jsem na tomto utkání působil jako komisař, takže jsem to viděl z první ruky a nemusel jsem se ohlížet na videa a ústní či písemná sdělení svědků a rozhodčích. Ale moc příjemné to nebylo,“ uvedl Hlaváček.

Trest je za úder pěstí do obličeje protihráče. Jan Špaček ve víkendovém utkání Svitav v Pardubicích úderem reagoval na podražení ze strany domácího Lukáš Kotase.

„V tom zápase se stalo hodně věcí, které by tam neměly patřit. U mě to byl zkrat, považuji se za klidného člověka, a abych se nechal takhle vyprovokovat, to už musí být něco,“ vyjádřil se k incidentu v České televizi Jan Špaček.

„Bezprostředně po zápase jsem mu psal esemesku, že mě to mrzí, že to bylo přehnané a neadekvátní. Oba jsme takoví, že na hřišti neznáme bratra. I když jsme kamarádi, hrajeme proti sobě tvrdě. Teď jsme to bohužel trochu víc vyhrotili," mrzí suspendovaného hráče Svitav.

Napadený hráč Lukáš Kotas dostal za podražení, které incidentu předcházelo, trest na jedno utkání a pokutu 9500 korun.

Stejnou sumu musí zaplatit jeho spoluhráč Nečas, který byl výraznou postavu následující potyčky, a ještě k tomu nesmí hrát dva zápasy.

Všichni tři se můžou proti rozhodnutí odvolat.

Basketbalista Svitav dal soupeři pěstí, musí počítat se zákazem činnosti

Číst článek

Vynesení trestů trvalo více než dva dny od sobotního zápasu. „Nechtěl jsem vynést rozhodnutí před utkáním Svitavy – Prostějov, abych nevzbudil nějaké změny nálad,“ vysvětlil Pavel Hlaváček. Jan Špaček ale proti Prostějovu nesměl nastoupit automaticky. Jeho tým prohrál 67:87.

Disciplinární ředitel označil tresty hlavně jako exemplární, aby se nic takového v české soutěži už neopakovalo.

Štěpán Pokorný Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme