Basketbalista NBA prolomil bariéru. Otevřeně se přiznal k homosexualitě

"Jsem pivot v NBA, jsem černoch - a jsem gay." Těmito slovy prolomil slavný basketbalista Jason Collins z Washigton Wizzards jedno z posledních tabu v profesionálním sportu, když se jako první aktivní hráč v amerických profesionálních soutěžích veřejně přihlásil k homosexualitě.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jason Collins (vlevo) v zápase NBA | Zdroj: Reuters

34 letý Jason Collins se k homosexualitě přihlásil v rozhovoru pro časopis Sports Illustrated. Žádný významný profesionální basketbalista, fotbalista nebo hokejista zatím v Americe nic podobného neudělal.

Pivot týmu Washington Wizards má podporu Bílého domu. „Považujeme to za známku pokroku, kterého jsme v téhle oblasti dosáhli. Chválíme ho a podporujeme,“ prohlásil mluvčí prezidenta Obamy Jay Carney.

Přehrát

00:00 / 00:00

Sexuolog a psychiatr Ivo Procházka v pořadu Stalo se dnes

Podle sexuologa a psychiatra Iva Procházky je takzvaný coming out pro profesionální sportovce těžší než pro lidi, kteří působí v jiných oblastech. Právě proto je Collinsovo gesto považováno za tak významné.

„Ve sportovních profesionálních kruzích je větší obava ze ztráty fanoušků, sponzorů, případně i ze ztráty přátel v rámci klubu. Oni navíc nemají tu pozitivní zkušenost, kterou mají jejich vrstevníci,“ říká Procházka.

Právě proto podle něj dochází k přihlášení se k homosexualitě většinou až poté, co profesionální sportovec ukončí kariéru.

Zřejmě nejznámější sportovkyní, která je otevřeně homosexuální, je česká emigrantka a někdejší přední tenistka Martina Navrátilová.

Igor Maňour, Vít Pohanka, Jan Richter, kko Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme