Basketbalista Veselý hodnotí první sezonu v NBA pozitivně

Celých 211 centimetrů a 109 kilogramů, přesně takové zastoupení v podání Jana Veselého měl český basketbal v letošní sezoně NBA. Nejen díky zmíněným proporcím se ale Veselý zapsal do povědomí zámořských fanoušků. K maximální spokojenosti má odchovanec ostravského basketbalu po premiérovém roce v NBA přesto ještě hodně daleko. Jeho tým Washington Wizards byste totiž v probíhajících bojích play-off hledali marně.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jan Veselý hodnotil premiérovou sezónu v NBA hned po příletu na letišti | Foto: Michal Jurman

Tým, který se ve své historii radoval pouze jednou z vítězství v NBA, a to už před 34 lety, byl totiž letos tím vůbec druhým nejhorším. Malou útěchou pro něj může být fakt, že až za ním zůstal tým slavného Michaela Jordana, tedy Charlotte Bobcats.

Wizards, za které Veselý nastoupil hned dvacetkrát v základní sestavě, přitom měli famózní závěr základní části. Série šesti vítězství v řadě ale přišla už příliš pozdě na to, aby mohla zachránit z pohledu svěřenců trenéra Randyho Wittmana jinak zpackanou sezonu.

„Je to škoda, ale na druhé straně byla ta sezona náročná, hráli jsme dvakrát tři zápasy ve třech dnech, což je těžké. Kdybychom bojovali o play-off, je to něco jiného, ale protože se blížil konec sezony, chtěli jsme všichni, aby to už skončilo – ale na nějaké dobré vlně,“ popisuje Veselý svoji radost alespoň z vydařeného závěru.

Přehrát

00:00 / 00:00

Basketbalista Jan Veselý hodnotí v reportáži Michala Jurmana první sezonu v NBA i vyhlídky na účast v reprezentaci

Do hry přitom ostravský rodák jako teprve třetí Čech v historii zasáhl kvůli zranění kyčle poprvé až 8. ledna. Přesto se stihl brzy s týmem sžít a být v závěru základní části soutěže stabilní oporou jeho sestavy.

Mrzet ho tak může jen fakt, že zodpovědnou týmovou hru začal Washington praktikovat už příliš pozdě vzhledem k přání týmu postoupil do play-off. Co není letos, může být ale podle Veselého za rok.

„Nechci říkat, že to bude na play-off nebo na titul, ale pokud budeme hrát tak, jako jsme hráli poslední měsíc, myslím, že šanci na play-off mít budeme,“ říká Veselý, který byl v základní části NBA Washingtonu platný především v obranné práci.

Byl ale také třetím nejlepším útočným doskakovačem týmu a zároveň si nakonec vytvořil i solidní střelecký rekord, když právě Charlotte nastřílel 16 bodů. Přesto je právě střelba tím hlavním, na čem musí Veselý před další sezonou nejvíce zapracovat. Zlepšit by se měl především při střelbě trestných hodů, jejichž úspěšnost byla pro Veselého v NBA horší než střelba z pole.

„Máme na léto udělaný nějaký plán, takže na tom budu pracovat. Můj první cíl je určitě zlepšit střelbu.“

Reprezentace? Možná

Poctivá příprava v podání Veselého by přitom mohla pomoci i na jiné frontě než na té zámořské. Od poloviny srpna se totiž během jednoho měsíce rozhodne o tom, zda česká reprezentace postoupí na mistrovství Evropy, které se v příštím roce koná ve Slovinsku. O své účasti v týmu ale Veselý nemá ještě v tuto chvíli jasno.

„Všechno je v jednání, teprve jsem teď přiletěl, takže o tom budu v následujícím týdnu jednat. Nevylučuji to, ale prioritou zůstává moje zlepšení pro příští sezonu,“ dá se mezi řádky vyčíst, že Veselý bude v létě dbát hlavně na pečlivou přípravu před svojí druhou sezonou v NBA.

Zda to bude nakonec ale i na úkor reprezentace, bude jasno až 12. srpna, kdy bude zveřejněna závěrečná nominace českého týmu.

Tereza Jelínková, Michal Jurman Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme