Basketbalisté na vozíku shání peníze na dopravu, dotace z ministerstva nepřišla

Česká asociace basketbalu na vozíku shání čtvrt milionu korun. Sportovci totiž letěli na mistrovství Evropy do Anglie armádním speciálem, který jim poskytlo ministerstvo obrany. Zatím ale není jasné, kdo částku za cestu zaplatí.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Národní tým basketbalistů na vozíku

Národní tým basketbalistů na vozíku | Foto: www.wbasket.cz

„Pan ministr i vláda nám let schválili, ale bohužel už na to nikdo nepřispěl. Letěli jsme tam s tím, že jsme to věděli a sháněli sponzorské peníze,“ přiznává nepříjemnou situaci Hana Valová - předsedkyně Česká asociace basketbalu na vozíku.

Důvodem, proč požádala ministra obrany Martina Stropnického z hnutí ANO, aby pro účely cesty na šampionát uvolnil armádní letadlo, byl složitý převoz vozíků a materiálu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Basketbalisté na vozíku počítali s dotací na přepravu armádním speciálem, ta ale nepřišla

Armáda vyšla sportovcům vstříc. „První dopis jsme dostali ještě od generála Pavla. Vyčlenil nám letadlo a souhlasil jménem ministerstva. Řekl nám, abychom vládu požádali o souhlas i o úhradu letu,“ vzpomíná funkcionářka.

Všechny formality také Česká asociace basketbalu na vozíku splnila, ale problém nastal, když se začaly řešit finance. Ministerstvo obrany vzkázalo, že sport spadá pod ministerstvo školství, ale to cestu uhradit nechtělo kvůli už vyčerpaným dotacím v aktuálním roce.

Shání čtvrt milionu, mají jen pár tisíc

„Zkoušeli jsme psát panu Babišovi nebo Stropnickému, zda by nebyla možná nějaká úhrady, příspěvek nebo sleva. Setkali jsme se s tím, že jediné možné ministerstvo je školství, ale to nám nic nedá,“ posteskla si organizátorka české výpravy.

Sportovci ale i tak vyrazili na šampionát a teď musí sami shánět peníze, aby mohli armádě cestu zaplatit. „Od desítek subjektů se nám podařilo získat 12 až 15 tisíc korun,“ popisuje stresující bilanci Miroslav Šperk, kapitán české reprezentace vozíčkářů.

Přehrát

00:00 / 00:00

Pokud by reprezentace basketbalistů na vozíku neodletěli na ME, museli by začínat odznova. Teď ale neví, jak zaplatit dopravu

Kdyby vozíčkáři do Anglie neodletěli, spadli by z bojů mezi nejlepšími až do nejnižší divize C. A tak teď musí asociace dělat všechno pro to, aby problém vyřešila. „Fakturu jsme ještě nedostali. Máme rozjednaných několik sponzorů a nevíme, jak to dopadne,“ popisuje nejistou budoucnost Hana Valová, která už nepočítá s tím, že by vozíčkáři - basketbalisté něco od státu dostali.

„Poskytování státní dotace na podporu sportovního prostředí je upraveno specifickým postupem včetně stanovených podmínek pro podávání žádostí k jednotlivým programům,“ popisuje mluvčí ministerstva školství Klára Bílá, proč na dotaci nemají sportovci nárok.

Jakub Marek, Vojtěch Man Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme