Basketbalisté NBA chtějí podat žalobu na vedení soutěže

Basketbalové zámořské NBA hrozí úplně zrušení sezony. Hráči totiž odmítli zatím poslední návrh kolektivní smlouvy, kterou jim nabízelo vedení soutěže. Hráčská unie navíc zahájila proces svého rozpouštění a basketbalisté chtějí na vedení NBA podat žalobu.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

NBA

NBA

Komisionář soutěže David Stern dal na včerejším setkání hráčům ultimátum, které ale neakceptovali. Výkonný ředitel hráčské unie Billy Hunter poté sdělil, že jsou připraveni podat na NBA antimonopolní žalobu.

David Stern minulý týden nastínil možnost, že by příjmy byly rozděleny mezi hráče a majitele klubů v poměru jedna ku jedné, a navrhoval sezonu s dvaasedmdesáti zápasy, která by začínala 15. prosince.

Přehrát

00:00 / 00:00

O situaci v NBA mluvil moderátor Jan Pokorný se zpravodajem Vítem Pohankou

„Fanoušci jsou situací samozřejmě rozčarováni, z nastalé situace viní obě strany, tedy jak kluby, tak i hráče. Na basketbalu se vydělávají dost velké peníze, hráči měli ještě v loňské sezoně sedmapadesát procent z příjmů, kluby si stěžovaly, že prodělávají,“ popisuje zpravodaj Českého rozhlasu ve Spojených státech amerických Vít Pohanka.


Rozhodnutí odmítnout Sternův návrh prý bylo ze strany hráčů jednomyslné. Reálně tedy hrozí možnost, že buce celá sezona úplně ztracena.

„Na tom by samozřejmě tratili všichni včetně fanoušků, protože by přišli o zápasy. Mrzet to paradoxně může i české příznivce basketbalu, protože za Washington má nebo měl hrát Jan Veselý, obrovsky talentovaný hráč, třetí Čech v historii NBA,“ dává celý problém do širších souvislostí Pohanka.

Basketbal sice je v Americe až třetím sportem co se týče popularity, za americkým fotbalem a baseballem, to ale na celé vážné situaci nic nemění.

„V celé historii NBA se ještě nestalo, že by se liga vůbec nehrála. Jen sezona 1998/99 byla kvůli podobnému problému hodně zkrácená, ale ne zrušená,“ nabízí i pohled do minulosti Vít Pohanka.

Jan Pokorný, Vít Pohanka, Tereza Jelínková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme