Basketbalisté prohráli s Litvou po prodloužení. Do osmifinále ME jdou ze třetího místa

Nadějný desetibodový náskok v poločase českým basketbalistům k poražení Litvy na mistrovství Evropy nestačil. S vicemistry prohráli 81:85 po prodloužení a do osmifinále jdou ze třetího místa ve skupině D. Soupeřem jim bude Chorvatsko.

Pavel Pumprla si chystá najet pod koš soupeře (ilustrační foto)

Pavel Pumprla si chystá najet pod koš soupeře (ilustrační foto) | Zdroj: ČTK

Češi vstupovali od zápasu s tím, že vítězství jim zaručí první místo ve skupině a tím pádem i přijatelnějšího soupeře pro osmifinále, které si zajistili už ve středeční těsné výhře nad Belgií. A dnes k úspěchu měli blízko.

V úvodních minutách pro svěřence Ronena Gunzburga stejně jako v předchozích duelech platilo: s míčem se nezdržovat. K tradičním střelcům Satoranskému, Veselému a Schilbovi se navíc přidali další a „Lvi“ tak po chvíli drželi sedmibodový náskok.

V základní sestavě Litevců chyběl Jonas Valanciunas. Urostlý pivot, jehož sílu a šikovnost pod košem obdivují fanoušci NBA, dostával na palubovce zřejmě kvůli zdravotním indispozicím méně prostoru, jakmile ho ale měl, trápil Čechy jak v obraně, tak v útoku.

Konečná tabulka skupiny D: 1. Litva 9 bodů, 2. Lotyšsko 8, 3. ČR 8, 4. Belgie 8, 5. Estonsko 6, 6. Ukrajina 6

Hrál se ale hlavně oboustranně rychlý basketbal, a ten pro český výběr znamenal desetibodový poločasový náskok. Jeho vedení ilustrovaly i nejdůležitější statistiky, podle kterých si vedl lépe než soupeř v úspěšnosti střelby, trojkách i doskocích. Vadou na kráse byl jen vyšší počet ztrát.

Hned po návratu ze šaten byl ovšem rozdíl ve skóre smazán. Litevci udeřili dokonce devíti body v řadě a jejich nápor zklidnil až Petr Benda. Nejprve přesným hodem zpoza oblouku a poté důrazným přístupem v obraně, kdy si vynutil ofenzivní faul a také technickou chybu Jankunase.

V následném vyrovnaném boji o každý bod nahrávali zklidněnému projevu Litevců faulující hráči v bílém. A vicemistři Evropy z minulého šampionátu toho využili. Trestné hody proměňovali s devadesátiprocentní úspěšností a před poslední čtvrtinou vedli 55:51.

Situaci navíc Čechům zkomplikoval Jan Veselý. Impulzivní pivot neustál zápasové jiskření a po pátém faulu za technickou chybu zamířil 8 minut před koncem na lavičku. I přesto ale dokázali stáhnout náskok favorita.

Jestliže po celé utkání diváci v hale sledovali koš za košem, tři minuty a 38 sekund před závěrečnou sirénou nepadl ani jeden. Rozhodnout se nepodařilo Schilbovi (19 bodů) a ani hrdinovi střetnutí s Belgií Tomáši Satoranskému (11 bodů a 15 asistencí).

V prodloužení byly nervy na straně litevských basketbalistů. V nastaveném čase byli lepší a k vítězství si pomohli třemi trojkami. Češi tak základní fázi turnaje zakončili s bilancí tří výher a dvou porážek.

Mistrovství Evropy basketbalistů - skupina D (Riga):

Litva - ČR 85:81 po prodl. (12:18, 27:37, 55:51, 69:69)

Nejvíce bodů:
Kuzminskas 18, Kalnietis 15, Milaknis a Valančiunas po 13, Mačiulis 11 - Schilb 18, Hruban 12, Benda a Satoranský 11. Rozhodčí: Perez (Šp.), Mogulkoc (Tur.), Obradovič (Bosna). Fauly: 21:23. Trestné hody: 21/15 - 14/8. Trojky: 8:11. Doskoky: 38:36.

Marek Augustin Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít