Basketbalisté se budou muset v kvalifikaci ME obejít bez Veselého

Necelý měsíc před startem kvalifikace na ME 2013 se český národní tým mužů dozvěděl, že definitivně přišel o šestku loňského draftu Jana Veselého. Ten dal na radu svého zaměstnavatele Washington Wizards a stráví léto, vyjma krátkého volna, přípravou v zámoří na svoji druhou sezonu v NBA.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jan Veselý | Foto: David Kubíček

Dlouho byla situace okolo účasti nejlepšího basketbalisty ČR za sezonu 2011/2012 v reprezentačním dresu nejistá. V sobotu 21. července padlo konečné rozhodnutí, které příznivce českého basketbalu příliš nepotěší. Jan Veselý musel kvůli svým povinnostem v zámoří reprezentační dres odmítnout.

„Po dlouhodobém zvážení mé situace a po několika jednáních s týmem Washington Wizards jsme dospěli k názoru, že má účast v národním týmu je bohužel nemožná,“ vzkázal z Ameriky Veselý.

Obě strany se snažily najít takový kompromis, který by umožnil Veselému kvalitní přípravu na sezónu i účast v kvalifikaci ME.

„S Washingtonem jsem byl v kontaktu v průběhu celého léta. Bylo patrné, že do Honzy vkládají hodně nadějí a dost od něj očekávají. Proto též většinu léta stráví pod jejich dohledem a v tréninku,“ řekl místopředseda České basketbalové federace Jiří Zídek.

Přehrát

00:00 / 00:00

Pavla Budínského neúčast Jana Veselého v kvalifikaci mrzí, ale chápe, že jinou možnost Veselý neměl

„Tento týden jsme věc startu za národní tým uzavřeli tak, že Honza má před sebou ještě hodně práce před jeho první plnohodnotnou sezonou v NBA. Tým ho, kromě krátkého volna, posílá do kempu Tima Grguriche a dál bude individuálně trénovat před sezonou ve Washingtonu, a proto mu tým start za národní tým nedoporučil. Neočekával jsem nic jiného, než že hráč doporučení klubu uposlechne,“ vysvětlil anabázi posledních týdnů Jiří Zídek.

Veselého neúčast mrzí i reprezentačního trenéra Pavla Budínského.

„Honzova případná účast v reprezentačním družstvu mužů by s určitostí výrazně zvedala naše šance v kvalifikačních bojích o účast na ME 2013. I když jsme očekávali tento scénář, stále jsme věřili, že podaří Honzu i Washington Wizards přesvědčit, že start v národním týmu může být prospěšný všem třem stranám,“ uvedl Pavel Budínský.

„Navíc představa, že skladba týmu pro tuto kvalifikaci by byla více než zajímavá, byla hnacím motorem pro jednání s nimi. I přes jeho neúčast přejeme Honzovi úspěšnou přípravu na následující ročník NBA a zároveň věříme, že se v brzké době objeví v reprezentačním dresu,“ dodal česný trenér.

Bez Veselého, ale se Satoranským a Jelínkem

„Během několika příštích dnů mne čeká participace na kempu Tima Grguricha v Las Vegas v rámci přípravy na příští sezonu, která je pro mne hlavní prioritou. Reprezentačnímu týmu přeji mnoho úspěchů a děkuji tímto za pozvání k účasti,“ omluvil svojí neúčast Veselý, který zakončil svoji premiérovou sezonu v NBA s průměrem 4,7 bodu a 4,4 doskoku na zápas. V létě ho tvrdá práce, aby v příštím roce potvrdil pozici šestky draftu.

„Sám vím, že léto mezi první a druhou sezonou je pro etablování se v soutěži nejdůležitější. Honzovi držíme v přípravě palce,“ nehází Veselého přes palubu Zídek.

Jan Veselý je ale zatím jedinou ztrátou pro tým Pavla Budínského. V příštím týdnu se totiž k reprezentaci připojí i další dva hráči, kteří se letos předvedli v letní lize – Tomáš Satoranský a David Jelínek. I bez Veselého se tak bude jednat o nejsilnější reprezentační výběr za poslední léta.

Pavel Petr, Tereza Jelínková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme