Basketbalistky čeká letos boj o OH, basketbalisté chtějí na ME

Olympijská kvalifikace basketbalistek a boj o postup na mistrovství Evropy mužů. Takový je hlavní program reprezentačních výběrů pro letošní rok. Jaký by z pohledu českého basketbalu měl být?

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

České basketbalistky prohrály v přípravě s Francií 60:74. Neprosadila se ani Eva Vítečková (na snímku) | Zdroj: ČTK

Basketbalistky si účast v dodatečné olympijské kvalifikaci vybojovaly čtvrtým místem na mistrovství Evropy v Polsku. O pět letenek do Londýna bude usilovat dvanáct družstev, které se v Turecku od 25. června do 1. července představí.

„Šance postoupit na olympiádu v Londýně by byl velký úspěch a také prestiž, protože bude startovat pouze dvanáct týmů a být mezi nimi na olympiádě by byla dobrá vizitka našeho ženského basketbalu,“ uvědomuje si moc dobře místopředseda České basketbalové federace Jiří Zídek.

Účastníci olympijské kvalifikace budou rozděleni do čtyř skupin, dva nejlepší vždy postoupí do play-off. Vítězné celky ze čtvrtfinále si v Londýně pod pěti kruhy zahrají. O poslední místo se utkají vyřazovacím způsobem poražení čtvrtfinalisté.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž Pavla Petra přibližuje plány české ženské i mužské basketbalové reprezentace pro letošní rok

Češky ovšem mohou narazit například na Francii, Argentinu, Chorvatsko nebo domácí Turecko. To vyhrálo bitvu o pořádání kvalifikace. Česká republika neuspěla.

„Hovořil jsem s představiteli FIBA, získal jsem naději, že je šance reálná. Když jsme se pak dozvěděli, že to bylo tak, jak mnozí očekávali, a že se turnaj bude hrát v Turecku, bylo to pro nás velké a hořké zklamání. Nicméně takto jsou karty rozdány.“ A je třeba tuto skutečnost akceptovat.

Muži naopak vstoupí do evropské kvalifikace. Ve skupině mají za soupeře Turecko, Itálii, Portugalsko a Bělorusko. Vše se odehraje za jediný měsíc - od 15. srpna do 12. září.

Češi se budou především prát o ztracenou prestiž. Bude tomu tak s optimálním složením mužstva? Řada hráčů totiž v poslední době stavěla reprezentaci na vedlejší kolej.

„Věřím, že budeme nastupovat v plné, nejsilnější sestavě, to znamená, že budeme mít k dispozici všechny hráče, kteří třeba předtím nenastoupili v divizi B, která se odehrála v loňském roce. Sestava by tím pádem měla být velmi kompetitivní a silná.“

Kvalitní soupeři nalákají diváky

Basketbalový fanoušek si proto přijde na své. I s ohledem na kvalitu soupeřů.

„Představí se velice zajímaví soupeři, ať už je to Turecko nebo Itálie, divák se má určitě na co těšit.“

Důležitá tak bude volba místa, kde se evropská kvalifikace odehraje. Co bude rozhodovat?

„To, co jsme řekli z pozice České basketbalové federace trenérovi Budínskému, a to je postup naší reprezentace na mistrovství Evropy. Z toho vyplýval požadavek trenéra, na kterém jsme se shodli, že dobrá atmosféra a bouřlivé divácké prostředí by našim hráčům pomohlo.“

A konkrétní místa? V průběhu února by mělo být jasno.

„Rozhodujeme se mezi tím, jestli jít do velkých hal a pokusit se o popularizaci basketbalu představením nejkvalitnějšího kádru A-týmu mužů největšímu množství diváků, nebo zvolit menší halu, kde by bylo extrémně těžké prostředí pro soupeře,“ odpověděl diplomaticky Jiří Zídek.

V prvním případě by volba mohla padnou na Pardubice nebo Liberec, ve druhém na osvědčenou děčínskou halu.

Pavel Petr, Tereza Jelínková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme