Basketbalistky podlehly na OH po Číně i Turecku, naděje ale žije

České basketbalistky prohrály na olympijském turnaji v Londýně i svůj druhý zápas, po úvodní prohře s Čínou podlehly svěřenkyně trenéra Lubora Blažka také silnému Turecku, a to 57:61.

Turkey's Kuanitra Holingsvorth (L) challenges Czech Republic's Petra Kulichova during the women's preliminary round Group A basketball match at the Basketball  Arena during the London  2012 Olympic Games July 30, 2012

Turkey's Kuanitra Holingsvorth (L) challenges Czech Republic's Petra Kulichova during the women's preliminary round Group A basketball match at the Basketball Arena during the London 2012 Olympic Games July 30, 2012 | Zdroj: Reuters

Už před utkáním upozorňoval trenér Blažek na to, že Turecko je velmi silným soupeřem, který se opírá především o vynikající hru pivotek, a to se potvrdilo i v samotném duelu s Češkami, které měly problém se přes vysoké Turkyně prosadit.

Turecko, vicemistr Evropy z loňského kontinentálního šampionátu, se navíc spoléhal i na velmi rychlou rozehrávku a agresivní protiútoky. Češky držely se svými soupeřkami krok jen v prvních pěti minutách, poté začal bodový rozdíl ve skóre narůstat, a v poločase činil dokonce dvanáct bodů.

Ve třetí čtvrtině se hra českého týmu zlepšila, hodně pomohl příchod Kateřiny Bartoňové na palubovku, zrychlila se totiž rozehrávka a Češky zlepšily i střelbu. Postupně Turecko dotáhly na rozdíl pouhých čtyř bodů.

00:00 / 00:00

Trenér Lubor Blažek hodnotí utkání s Tureckem

I díky vynikajícímu výkonu Jany Veselé se Češky držely tureckého soupeře zuby nehty i v poslední čtvrtině, jenomže agresivní hra evropských vicemistryň nakonec přece jen slavila úspěch. V polovině závěrečného dějství měly Turkyně desetibodový náskok, a i když Češky v poslední minutě mohutně dotahovaly a snížily na rozdíl čtyř bodů, zvrátit skóre na svoji stranu už nedokázaly.

„V konci jsme opět neproměnili důležité body. Pokud nebudeme skórovat ze všech pozic, bude se hrát těžko. Bohužel jsme dali hrozně málo bodů z podkošového prostoru,“ mrzelo po zápase trenéra Lubora Blažka.

„V útoku nám to nefunguje, stojíme tam a nehrajeme agresivně na koš, i v obraně agresivita chybí. Prohrály jsme si to s holkama v první polovině, trvá nám, než se rozběháme. Na začátku jsme vlažné, není to dobré. Jsme v obtížné situaci, musíme vyhrát co nejvíc zápasů,“ přidala se ke kritice nejlepší střelkyně českého týmu v zápase Jana Veselá.

I přes druhou porážku ale mají Češky stále naději na postup do čtvrtinále olympijského turnaje, k tomu ale potřebují vyhrát nejméně dva ze zbývajících tří duelů základní skupiny. V nich se tým trenéra Lubora Blažka utká se Spojenými státy americkými, Angolou a Chorvatskem.