Basketbalistky porazily Bělorusko a zahrají si o titul s Američankami

České basketbalistky jsou po 39 letech ve finále mistrovství světa! V semifinále porazily Bělorusko 81:77 po prodloužení a o titul si zahrají se Spojenými státy. Ty porazily Španělsko rozdílem třídy 106:70.

České basketbalistky se radují z postupu do finále

České basketbalistky se radují z postupu do finále | Zdroj: ČTK

Češky vstoupily do zápasu nervózně. Důležitost utkání, navíc před domácím publikem, je svazovala. Nedařila se hlavně střelba a Bělorusky se dostaly do osmibodového vedení. Závěr čtvrtiny se ale Češkám vydařil, dokázaly snížit na rozdíl dvou bodů a střela za tři body Michaely Ferančíkové v posledních vteřinách skóre otočila.

Druhá čtvrtina byla velice vyrovnaná a skóre se stejně jako hra přelévalo z jedné strany na druhou. Oba týmy si dávaly velký pozor, aby jim soupeřky neodskočily na větší rozdíl. Nakonec byly o kousek lepší Bělorusky, které v poločase vedly 34:32.

Třetí část začaly Češky velice aktivně a brzy soupeřky dohnaly. V sedmé minutě si vypracovaly nejvyšší náskok utkání, když vedly 50:43. Bělorusky pak díky dvěma trojkám dokázaly náskok domách snížit. Češky ale udržely pětibodový náskok 54:49.

Celou čtvrtou část si Češky držely mírný náskok, ještě devět vteřin před koncem vedly o tři body. Jenže pak takticky faulovaly a Bělorusky měly výhodu dvou trestných hodů. Druhý sice neproměnily, ale vybojovaly míč a pět vteřin před koncem vyrovnaly na 68:68. O utkání tak muselo rozhodnout prodloužení, ve kterém excelovala Eva Vítečková.

Nejen že udržela svou stoprocentní bilanci trestných hodů, ale přidala i jeden úspěšný tříbodový pokus. Vítečková tak byla s 21 body nejproduktivnější českou hráčkou, příkladný bojovný výkon odvedla jako vždy i kapitánka Hana Horáková.

České basketbalistky tak po velkém boji udolaly Bělorusko 81:77 a po 35 letech mají jistotu medaile z mistrovství světa. O titul si Češky zahrají v neděli od 20:00 proti Spojeným státům, které porazily Španělsko vysoko 106:70.

Radiožurnál odvysílá celé finále v přímém přenosu.

Česko - Bělorusko 81:77 (16:15, 32:34, 54:49)

Body: Vítečková 21, Veselá 15, Horáková 14, Burgrová 10, Večeřová 8, Elhotová a Kulichová po 5, Ferančíková 3 - Veramejenková 24, Leučanková 17, Troinaová 11, Durejkaová 8, Marčanková, Trafimavová a Kressová po 5, Anufryjenková 2. Rozhodčí: Maestre (Fr.), Mayberry (Aust.), Townsendová (Kan.). Trestné hody: 31/21 - 15/13.Fauly: 19:25. Trojky: 6:6. Doskoky: 36:36. Diváci: 5407.

Pavel Petr, Martin Hlucháň Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít