Basketbalistky povede k domácímu mistrovství světa Lubor Blažek

Lubor Blažek se stal novým trenérem ženské basketbalové reprezentace. Jeho úkolem bude především připravit tým na mistrovství světa, které se v příštím roce uskuteční v Brně, Ostravě a Karlových Varech.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Logo mistrovství světa basketbalistek 2010 | Foto: Pavel Petr

Lubor Blažek převzal pomyslné žezlo od Milana Veverky. Ten byl odvolán novým výborem federace po neuspokojivém vystoupení národního týmu na mistrovství Evropy v Lotyšsku.

Jak volba nového kouče probíhala, přiblížil člen výboru České basketbalové federace Jan Ulrych: „My jsem nejdřív vypsali výběrové řízení. Přišlo 14 přihlášek, 12 zahraničních trenérů a dva čeští. Z nich jsme vybrali užší výběr kandidátů.

Náš názor byl, že kandidáti musí znát prostředí v české lize a musíme upozornit, že většina zahraničních trenérů nesplnila podmínky výběrového řízení, protože většinou poslali jen životopisy," popisuje Jan Ulrych a dodává, kdo se tedy dostal do užšího výběru:

Přehrát

00:00 / 00:00

Basketbalistky povede k domácímu mistrovství světa Lubor Blažek

„Marcela Krämerová ze Strakonic, Jirka Bárta z Basketbalové akademie Sparty Praha a Lubor Blažek z USK. Tito tři trenéři přišli k pohovorům. Zajímaly nás především informace vzhledem k mistrovství světa, ale také otázky ohledně koncepce celého ženského basketbalu. To znamená problematika mládežnických týmů."

Lubor Blažek představil vizi také pro mládežnický basketbal

A co nakonec rozhodlo pro Lubora Blažka? „Myslím si, že Lubor Blažek má na tyto věci velmi dobrý názor a byl v těchto pohovorech jasně nejlepší. Měl určitou koncepci přípravy družstva dvacetiletých, osmnáctiletých i šestnáctiletých basketbalistek," dodává Jan Ulrych.

Možná ale překvapila skutečnost, že se na post reprezentačního trenéra hlásili jen dva adepti z domácí soutěže.

„Myslím si, že na kvalitní profesionální úrovni v České republice pracuje dost málo týmů a já osobně jako trenér vidím v české basketbalové lize málo kandidátů na zrovna tuto vrcholnou funkci a zrovna před touto vrcholnou akcí," přiznává člen výboru České basketbalové federace.

Nový kouč si klade jen postupné cíle, míří ale vysoko

Před mistrovstvím světa v České republice panují ta nejvyšší očekávání. Nový kouč národního týmu Lubor Blažek si ale klade postupné cíle:

„Je správné klást si tvrdé cíle, ale je potřeba klást si je postupně. Já si dovedu dát ten cíl ještě tvrdší, ale je potřeba si uvědomit, že k úspěchu se nejezdí výtahem. K úspěchu se kráčí postupně po schodech a pak máte šanci. Mě se zdá, že jsme si někdy mysleli, že jsme zmáčkli knoflík a byli jsme tam a vůbec jsme si toho nevážili", naznačuje nové cesty Lubor Blažek.

A ty se promítnou i do herního pojetí českého týmu: „Já k tomu přistoupím se svojí filosofií jak ve hře v obraně, tak v útoku a k některým změnám určitě dojde."

„Ale to není proto, že by já řekl, že tohle bylo špatně, to ne. Ale nějaké nové věci samozřejmě budou," uzavírá nový trenér ženské basketbalové reprezentace Lubor Blažek.

Realizační tým by chtěl mít pohromadě 9. listopadu. Mistrovství světa basketbalistek je pak do Brna, Karlových Varů a Ostravy naplánováno na 23. září až 3. října příštího roku.

Pavel Petr, Martin Hlucháň Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme