Basketbalistky se na mistrovství Evropy rozloučily s halou v Trélazé

Se základní skupinou mistrovství Evropy se české basketbalistky loučily vítězně. Ve francouzském Trélazé porazily Chorvatsko 74:68. V další fázi šampionátu tak narazí na Francii, Velkou Británii a Srbsko. Hráčkám, s výjimkou prvního zápasu proti Bělorusku, svědčila nová hala.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nová sportovní hala Arena Loire v Trélazé (na snímku ze 14. června), jedno z dějišť mistrovství Evropy v basketbalu

Nová sportovní hala Arena Loire v Trélazé (na snímku ze 14. června), jedno z dějišť mistrovství Evropy v basketbalu | Zdroj: ČTK

Arena Loire, kde Češky odehrály základní skupinu, byla speciálně postavena právě pro mistrovství Evropy. Náklady se vyšplhaly na 515 milionů korun. Slavnostního otevření se dočkala na začátku června, jen pár dní před startem šampionátu. České basketbalistky měly tu čest jako první tým v ní trénovat.

„Ve větších halách to většinou trvá člověku déle, než se zorientuje. Na malé haly jsme zvyklé, hrává se v takových česká liga,“ svěřila se Ilona Burgrová, která má turnaji o motivaci postaráno - nejen v případě umístění do pátého místa zaručujícího start na mistrovství světa v Turecku. Ve Francii totiž nedávno působila.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž Pavla Petra z Trélazé, se kterým se teď české basketbalistky na ME loučí

„Na Franci mám hezké vzpomínky. Tituly s Bourges jsou kromě nároďáku asi to nejhezčí, co jsem kdy získala v klubové kariéře. Taky si samozřejmě vzpomínám na diváky, kteří dokázali podpořit tým.“

Francouzské publikum basketbalu rozumí. V základní skupině dokázali diváci vytvořit skvělou kulisu. Nejen v zápasech, ve kterých se představil domácí tým.

„Oproti Polsku vítám to, že je to hala pro pět tisíc lidí. Je to nová hala, ale trošku nám dělají problémy šatny, které jsou na několika patrech, což je trochu nevýhoda – ale vyřešili to tu celkem solidně. Překvapilo mě, že nejen na zápasy domácího družstva byla skoro plná,“ uvedl Pavel Burda, který má na svých bedrech v mezinárodní basketbalové federaci právě soutěže žen.

„Pro mistrovství Evropy žen je kapacita minimálně pět tisíc, ovšem po zkušenostech z Polska před dvěma lety jsme od této filozofie trochu ustoupili a teď je to maximálně pět tisíc, aby byly haly naplněné aspoň z osmdesáti procent. Není nic horšího, než mít halu pro deset tisíc diváků a mít jich tam polovinu.“

V plavkách

To pochopitelně neslouží propagaci ženského basketbalu. Samotná hala pak musí splňovat ještě další požadavky.

„A to co se týče vybavení, dostupnosti nebo bezpečnosti, taky zajištění komfortu pro hráče. Kontrola tohoto vybavení probíhá, dá se říct, okamžitě po skončení ‚starého‘ šampionátu,“ doplnil Pavel Burda.

Basketbalistky zakončily na ME základní skupinu výhrou nad Chorvatskem

Číst článek

Moderní stánek v Trélazé má ovšem i stinné stránky. Při zápasech proti Bělorusku, Litvě a Chorvatsku se o tom hráčky přesvědčily na vlastní kůži.

„Je to tady taková trochu sauna, dělaly jsme si srandu, že bychom mohly hrát v plavkách. Na zápas tady bylo opravdu strašné vedro,“ říká na závěr účinkování v základní skupině mistrovství Evropy Romana Hejdová.

Pavel Petr, Tereza Jelínková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme