Basketbalistky zakončily na ME základní skupinu výhrou nad Chorvatskem

České basketbalistky porazily na mistrovství Evropy v závěrečném utkání skupiny D Chorvatsko 74:68 a díky této výhře postoupily do osmifinále ze druhého místa v tabulce. V další fázi turnaje čeká svěřenkyně trenéra Lubora Blažka domácí Francie, Velká Británie a Srbsko.

Letní olympijské hry Londýn 2012, 26. července. Přípravný zápas basketbalistek před olympijským turnajem: Česká republika - Kanada. Ilona Burgrová. | Zdroj: ČTK

„Ten zápas byl hrozně těžký, protože chorvatský styl nám ne úplně vyhovuje. Hrají tam čtyři hráčky na obvodu a nabíjejí si to akorát na jednu dlouhou, která stojí na šestce, o ni se cloní a s tím jsme měli chvílemi problémy. Naštěstí jsme to ubránily a ve třetí čtvrtině jsme jim odjely, to asi rozhodlo,“ přiznala rozehrávačka Veronika Bortelová, že zápas stál český celek spoustu sil.

Český tým musel v první třetině dotahovat pětibodovou ztrátu na soupeřky, které hrály velmi agresivně a těžily zejména z rychlých protiútoků. Za stavu 15:18 z českého pohledu ale začaly tempo diktovat hráčky v bílých dresech a devítibodovou šňůrou strhly vedení na svou stranu.

00:00 / 00:00

Veronika Bortelová přiznala, že utkání stálo Češky hodně sil

Ve druhé desetiminutovce si Češky vypracovaly mírný náskok, který udržovaly celou čtvrtinu a v poločase vedly o pět bodů. Vynikající práci odváděla na palubovce zejména rozehrávačka Veronika Bortelová, která dirigovala hru českého celku proti nepříjemně bránícím soupeřkám.

Rozhodující byla pro vývoj zápasu třetí třetina, v níž svěřenkyně trenéra Lubora Blažka jednoznačně dominovaly, těžily z dobré střelby a souhra na palubovce přinášela další a další body. Náskok českého družstva postupně narostl až na 15 bodů.

V závěru třetího dějství sice poté, co se Bortelová nechala vystřídat, Češky trochu polevily a Chorvatky stáhly ztrátu na polovinu, když se jim dařilo zakončovat rychlé protiútoky, ale klidnější byl přeci jen český tým.

Basketbalistky se na mistrovství Evropy rozloučily s halou v Trélazé

Jenomže úvod závěrečné třetiny zvládly Chorvatky velmi dobře a po dvou minutách donutily trenéra Lubora Blažka k oddechovému času. České basketbalistky znervózněly a nemohly se dostat přes dobrou chorvatskou obranu. Uklidnila je až dalekonosná střela za tři body Michaela Zrůstové šest minut před koncem, závěr zápasu už si pak Češky pohlídaly.

Kateřina Elhotová hodnotí zápas na ME proti Chorvatsku

„Dneska bych hodně vyzvedla výkon Kačky Hindrákové, bylo super, jak tam běhala, že jsme na ni mohly dostat míče. Z toho jsme dávaly jednoduché koše a ona měla samozřejmě zlatou ručičku, těmi body nám hodně pomohla. I Míša Zrůstová dávala důležité body,“ chválí spoluhráčky Kateřina Elhotová.

Česká republika postupuje díky výhře nad Chorvatskem do osmifinále ze druhého místa skupiny D. V osmifinále se Češky utkají s Velkou Británií, Francií a Srbskem. K postupu do čtvrtfinále turnaje by jim teoreticky mohla stačit jediná výhra z těchto tří zápasů.

Utkání skupiny D mistrovství Evropy basketbalistek:

ČR - Chorvatsko 74:68 (24:20, 37:32, 58:46)

Nejvíce bodů: Hindráková 17, Zrůstová a Bortelová po 12, Pecková 9, Burgrová 8 - Lelasová a Sliškovičová po 13, Mišuraová 11, Ivezičová 10. Rozhodčí: Peréz (Šp.), Reiter (Něm.), Silva (Port.). Fauly: 18:24. Trestné hody: 21/10 - 12/8. Trojky: 4:6.

Pavel Petr, Tereza Jelínková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít