Basketbalistky zdolaly Litvu. Ve čtvrtfinále je čeká Chorvatsko

České basketbalistky zvládly poslední osmifinálové utkání na mistrovství Evropy a porazily Litvu 63:59. Vyhrály tak svoji skupinu a do čtvrtfinále půjdou z prvního místa. Velkou měrou se o výhru českého celku zasloužila Eva Vítečková, která zaznamenala 26 bodů a byla nejlepší střelkyní národního výběru trenéra Lubora Blažka.

České basketbalistky

České basketbalistky | Foto: David Kubíček

Přímý souboj s Litvou o první místo ve skupině nebyl pro český tým vůbec jednoduchý. Navzdory nabádání trenéra Lubora Blažka, aby se hráčky koncentrovaly na začátek zápasu, prohrály Češky první čtvrtinu 14:22 a Litevky měly na palubovce jasně navrch, zejména v podkošových soubojích a střelbě.

Druhá čtvrtina hry přinesla obdobný obraz hry, v závěru prvního poločasu ale českému týmu konečně vyšlo několik střel a do šaten se šlo za stavu 35:36 z pohledu Česka.

Ve druhé polovině zápasu český celek značně zlepšil obrannou hru a zpřesnil také střelbu. Ve třetí čtvrtině dokonce Češky nepovolily soupeřkám dát koš celé čtyři minuty a vytvořily si náskok osmi bodů.

V úvodu poslední desetiminutovky se sice Litva ještě krátce dostala do vedení, česká reprezentace si jej ale vzápětí vzala zpět. Klíčový bod přišel půl minuty před koncem utkání – trojku proměnila Vítečková, a upravila tak na konečných 63:59.

Vítečková posunula svůj tým k vítězství 26 body a odehrála své dosud nejlepší utkání na šampionátu.

Ve čtvrtfinále se Česká republika utká v rozhodujícím duelu s Chorvatskem, které překvapivě poslalo domů favorizované Španělsko. Z přípravy má české družstvo s Chorvatkami vyrovnanou bilanci jedné výhry a jedné prohry.

Tereza Jelínková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít