Basketbalová NBA přišla o první dva hrací týdny, spory trvají

Nejkvalitnější basketbalová soutěž světa, zámořská NBA, přišla kvůli přetrvávajícím sporům mezi majiteli klubů a hráčskou asociací o první dva týdny základní části. Zrušil je komisionář NBA David Stern. Základní část soutěže, v níž působí i český basketbalista Jan Veselý, měla začít 1. listopadu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

NBA

Hrozba problémů se startem soutěže se naplnila poté, co ztroskotala zatím poslední jednání mezi majiteli klubů a hráčskou asociací ohledně nové kolektivní smlouvy. Obě strany nedokázaly najít společnou řeč v neděli ani v pondělí, kdy jednaly celých sedm hodin.

Škrty v programu sezony přitom mohou pokračovat, komisionář David Stern pohrozil majitelům klubů i asociaci, že je zrealizuje, pokud se nedohodnou na dalším setkání.

Také prezident hráčské unie Derek Fisher se obává toho, že sezona je ve velkém ohrožení.

„Do téhle situace jsme se nechtěli dostat. Nejsme ale schopni dohodnout se s NBA na spravedlivé dohodě,“ řekl šéf hráčské asociace. NBA přijde o zápasy poprvé od ročníku 1998/99, tehdy byla zredukována na padesátku zápasů.

Spory mezi majiteli klubů a hráčskou asociací se vedou zejména o platový strop a podíl na zisku. Kluby nabízejí 47%, hráči požadují 53%. Každý měsíc, který by trvala výluka, by přitom basketbalisté přišli o 350 000 000 dolarů. Zrušením prvních dvou týdnů přijde sezona NBA o rovnou stovku zápasů.

Tereza Jelínková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme