Baumrtová: Vyšlo mi naprosto všechno!

Potřetí během dvou dnů překonala česká znakařka Simona Baumrtová na plaveckém mistrovství Evropy český rekord na stometrové trati. Skvělým taktickým výkonem si navíc v Debrecínu doplavala pro bronzovou medaili, a získala tak pro českou výpravu už druhý cenný kov ze šampionátu. O svém životním závodě, navíc před zraky maďarského prezidenta, si chomutovská plavkyně po závodě povídala s reportérem Michalem Jurmanem.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Simona Baumrtová s bronzovou medailí z ME 2012 | Foto: Michal Jurman

Simono, předvedla jste něco neskutečného, potřetí během dvou dnů jste zlepšila český rekord a máte za to bronzovou medaili.

Je to o devět desetin zlepšení od osobního rekordu, který jsem zaplavala na konci dubna. Takže měsíc a vteřina zlepšení, to je něco neskutečného. Já vedle sebe měla Španělku de Rochu a říkala jsem si, ty mrcho, tebe musím aspoň jednou porazit. Navíc za mnou zůstala Daryna Zevina, která byla 4. na mistrovství světa v Šanghaji. Takže super!

Jak vám bylo, když jste slyšela, že se odhlásila jedna z velkých favoritek, Francouzka Castelová?

Přehrát

00:00 / 00:00

Přímo v Debrecínu mluvil se Simonou Baumrtovou Michal Jurman

Měla jsem radost, hnedka jsem to psala tátovi, a on mi odepsal, že má asi strach. Samozřejmě by to byla soupeřka navíc, ale ona se kvalifikovala časem 1:00,50, takže by to byl vyrovnaný závod. Je otázka, jestli by mě porazila nebo ne.

Byl to z vašeho pohledu ideální závod? Vám se povedl i start, měla jste skvělou startovní reakci.

Na to jsem se snažila soustředit a nepřepálit první padesátku. Jak jsem to takticky pokazila na dvoustovce, tak teď vyšlo vše, jak mělo. Vyšlo mi naprosto všechno, při vlnění po obrátce mám rekordní výsledek třináct kopů.

Vy jste založením sprinterka, ale hodně trénujete na dvou set metrové trati. Když se to skloubí, vychází z toho pro vás, že je stovka ideální trať?

Já jsem sprinterka od narození, ale tím, že padesátka není olympijská, tak se snažíme hlavně závodit na dvoustovce a stovce.

Vy jste říkala, že vám vyhovuje, že tady v Debrecínu nechodí moc velké návštěvy, ale zrovna dneska přišel i maďarský prezident, před jehož zraky jste získala bronzovou medaili. Vyhecovalo vás to?

Táta mě to upozorňoval, abych se nenechala strhnout. Soustředila jsem se na sebe a soupeřky jsem vnímala až na konci, hlavně tu de Rochu. Moc mě to nezbláznilo.

Vaše bilance na ME je zatím skvělá, 2 starty - 2 finále. Šesté místo na dvoustovce a teď bronz na stovce, to je asi jasné, čeho si více ceníte.

O bronzovou radost se Baumrtová dělila i se svým otcem (vpravo) a spolutrenérem Jezberou | Foto: Michal Jurman

Té stovky, samozřejmě. Na dvoustovce jsem si ani nedala osobní rekord, chyběla mi desetina. Ale také se na ní asi nejvíce projevila nemoc.

Vy ale můžete i napotřetí postoupit do finále, v pátek vás čeká nejkratší závod na 50 metrů. Tam asi budete muset jet co nejrychleji, od bloku k bloku, možná ani nedýchat.

Tak dýchat budu muset, to bych se utopila. Tam bude záležet na technických věcech - startovní reakce, start ... A já budu v takové euforii, že se budu snažit zaplavat co nejlépe, ale i tak je padesátka už jen bonus.

Přesto po tom dnešním úspěchu někde vzadu v hlavě budete mít medailové ambice?

Nooo ... Je to přeci jen padesátka, já se na ni nespecializuju. Může se stát cokoliv, jako ve Štětíně. Tam jsem to na padesátce také nečekala, uvidíme, jak to dopadne.

Martin Charvát, Michal Jurman Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme