Běh naděje chce připomenout, že boj s leností se nesmí vzdát

Důkazů toho, že "dobrý člověk ještě žije", není v poslední době nazbyt. Mezi ty stále fungující patří Běh naděje, který pomáhá získávat prostředky na boj proti rakovině. Iniciativu organizátorů této sportovně humanitární akce lékaři-onkologové samozřejmě kvitují s povděkem.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

půlmaratón

půlmaratón | Foto: RunCzech

„My si velmi ceníme této spolupráce, protože jakákoli humanitární aktivita šla vždycky ruku v ruce s onkologickými aktivitami v České republice,“ prohlásila například doktorka Vladimíra Stáhalová z České onkologické společnosti.

„Kromě toho sport je věc, který přirozeně zlepšuje zdravotní stav obyvatelstva,“ dodává. V letošním roce bylo od jara do podzimu uspořádáno v Česku více než 70 Běhů naděje a peníz vybraný formou dobrovolného startovného na výzkum rakoviny se přiblížil částce 450 tisíc korun.

Přehrát

00:00 / 00:00

Běhy naděje připomíná Aleš Procházka

To určitě není málo - na druhé straně je ale patrné, že v porovnání s minulými ročníky ubylo účastníků. Třeba i proto, že tento chvályhodný projekt si na rozdíl od jiných, méně užitečných aktivit, nemůže dovolit nějakou tu bombastickou propagační kampaň.

Nelze se ovšem divit slovům koordinátorky Běhu naděje Hany Wichové: „Jen bych byla velice ráda, aby se to více dostalo mezi lidi. Aby si uvědomili, že ta humanitární sbírka tu je a že pokračujeme dál.“

Nejde ovšem jen o to, dát dohromady peníz využitý se zárukou na boj proti rakovině. Běh naděje také připomíná dávno objevenou, ale mnohými stále ignorovanou pravdu.

„Je potřeba, aby si lidé uvědomili, že se musí hýbat. Že je třeba, aby pro své tělo něco udělali.“ Právě to si už před X lety připomínal také slavný vytrvalec Emil Zátopek, který byl ochoten debatovat kdykoliv a s kýmkoliv nejen o slavných medailích a světových rekordech.

„Když si představíme moderní dobu, která nás poznamenává lecjakou starostí, lecjakou stresovou situací. To má pak za následek hodně neduhů a chorob moderního věku. A jaká je na to medicína? Relaxace, uvolnění! Aby ty cévy byly volnější a umožňovaly lepší průtok krve,“ říkal Zátopek.

K tomu se sluší dodat, že boj s lidskou leností a pohodlností je čím dál tím obtížnější bitvou, která se nedá nikdy vyhrát, ale která se také nesmí nikdy vzdávat.

Aleš Procházka, Martin Charvát Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme