Běh Terryho Foxe pokračuje v Česku jako Běh naděje

Česko vždy patřilo v celosvětovém měřítku mezi nejpilnější pořadatele Běhu Terryho Foxe - sportovně humanitární akce, která vznikla v Kanadě. Svérázný postoj Nadace Terryho Foxe v Torontu sice před několika lety definitivně odradil organizátory v mnoha zemích, nicméně v tuzemsku ušlechtilá myšlenka žije dál.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pardubický vinařský půlmaratón 2009 | Foto: pardubickyvinarskypulmaraton.cz

Dostala ovšem jiný název: Běhy naděje. Snaha propagovat pohyb v očích široké veřejnosti je ale při této akci stále aktuální.

A nejen to - po vzoru Běhu Terryho Foxe také pomáhá formou dobrovolného startovného získávat prostředky na výzkum rakoviny. Však už lékaři z České onkologické společnosti takovouto pomoc nejednou nahlas pochválili.

"Velmi si ceníme této spolupráce, protože jakákoli humanitární aktivita šla ruku v ruce s onkologickými aktivitami v České republice vždycky. A kromě toho sport je věc, která přirozeně zlepšuje zdravotní stav obyvatelstva," říká lékařka Vladimíra Stáhalová.

Přehrát

00:00 / 00:00

Aleš Procházka se zajímal o Běhy naděje, které pomáhají získávat prostředky na výzkum rakoviny

Potíž je ale v tom, že naše doba si příliš nepotrpí na kladné hrdiny a autoři dobrých skutků tedy nejsou mediálně zajímaví.

"Byla bych velice ráda, kdyby se to víc dostalo mezi lidi, aby si uvědomili, že ta sbírka tady je a že pokračujeme dál," upozorňuje koordinátorka Běhů naděje Hana Wichová.

Dobrou zprávou naopak může být to, že mezi pořadateli Běhů naděje jsou zastoupeny také školy. A některým z nich můžeme docela závidět jejich nápady, což se týká například základní školy v Praze-Kunraticích.

V Kunraticích Běh naděje podporují

"Vnímám to jako celoškolní projekt. Myslím, že pro nás ve škole je cennější, když se děti dozvědí trošku víc o tom, proč ten běh vůbec vznikl a co podporuje. U nás ve škole to děláme tak, že se účastní kluci z občanského sdružení "Adra válí bez bariér", hrajou s dětmi florbal na vozíčcích," říká ředitel kunratické školy Vít Beran.

"Máme tady stanoviště školy první pomoci, aby se děti něco dozvěděly o onkologických onemocněních. Děti mají představu o složitosti léčby, ale zároveň vědí, že nic není nevyléčitelné a hodně závisí na vůli člověka chtít se uzdravit a chtít být mezi námi," dodává Vít Beran.

Pozvánky na Běhy naděje najdete na internetové adrese www.behnadeje.cz.

Aleš Procházka, Alena Benešová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme