Běhání s holemi je nový trend, běhají tak i vrcholoví sportovci
Jarní běžecké závody jako je třeba pražský maraton nebo půlmaraton už jsou několik týdnů obsazené a to je další z důkazů, že běhání pro zábavu stále prožívá boom a rekreačních běžců vytrvale přibývá. A někteří z nich běhají s holemi jako na běžkách. Na první pohled vypadají takoví běžci dost podezřele, jako by si zapomněli lyže v bufetu, ale nenechme se mýlit.
Učit se běhat s holemi mohli zájemci třeba v pražské Ladronce, kde amatéry instruoval propagátor běhu Milan Kůtka.
V parku ho obklopila skupinka zachumlaných běžců. Milan Kůtka naplánoval trénink a rozdal hole, které musí držet na zápěstí jako přibité.
Pět mužů a žen si v pražském parku Ladronka vyzkoušelo, jaké to je běhat s holemi
Běžecké botky vyrazily a nováčci poslouchali desítky pokynů. Zpočátku to šlo ztuha, hole byly jako živé a nechtěly poslouchat ani učitelku Michalu z Brna.
„Ráda a hodně běhám, začala jsem běhat víc na horách a na delších závodech by mi mohly hůlky pomoct. Po hodině zkoušení mám pocit, že by to mohlo fungovat. Hlavně mě nadchla ta možnost, že v zimě, kdy je kluzko a námraza, by tohle mohlo být řešení, jak běhat celoročně,“ vysvětlila Michala.
„Mně se to líbí moc, myslím, že přijde doba, kdy v Česku už nebudeme mít sníh vůbec, pak lyže zůstanou ve skříni a použijeme jen hůlky. My staří pánové máme už klouby odpálené, takže to i jim odlehčí,“ řekl Beny z Plzně.
Pětice mužů a žen to s holemi zkoušela poprvé v životě. Mnozí běžci ale cítí k novince lehké předsudky.
„Běžci se bojí, že se jim budou hole plést, budou jim překážet nebo o ně zakopnou, zraní se. Je důležité se nebát,“ dodal Milan Kůtek, který s holemi běhá už pár let.
S holemi běhají i vrcholoví sportovci jako je třeba oštěpařka Barbora Špotáková, která je už zařadila do svého tréninku.