Belgickou paralympioničku čeká poslední závod, její příběh obletěl svět

Zájem, soucit i pochopení vzbudil na letošních paralympijských hrách v Riu de Janeiru příběh Marieke Vervoortové. Belgická atletka trpí degenerativní chorobou - necítí půlku těla, má horší zrak a trpí obrovskými bolestmi, její stav se přitom stále zhoršuje. Příběh dojmul diváky v Riu i sportovní fanoušky po celém světě, atletka plánuje po závodech skončit s paralympijskou kariérou a je připravena rozhodnout se pro eutanazii.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Paralympionička Marieke Vervoortová z Belgie už v Riu získala jedno stříbro | Foto: Reuters

Podle mnohých vypadá belgická atletka jako žena od rány, kterou nic nerozhází. Ze stříbrné medaile vyhrané v závodu na 400 metrů se ale radovala jako malé dítě. Marieke Vervoortová přitom málem do Ria ani nejela, vypsání její kategorie nebylo jisté. „Až v srpnu jsem se tu dobrou zprávu dozvěděla a byla jsem nadšená. Můžu se rozloučit výkonem, který snad bude dobrý. Mým cílem bylo dostat se na pódium pro vítěze, bez ohledu na barvu medaile.“

Zajet dobře v Riu a zemřít. Paralympioničku trápí nesnesitelné bolesti, je připravená na eutanazii

Číst článek

Rychlejší byla na 400 metrů Kanaďanka Michelle Stilwellová, která se s Marieke prala o medaile už v Londýně. O tom, co plánuje její belgická soupeřka po Riu ale nevěděla. Naopak zájem veřejnosti příběh vzbudil. Paralympioničku přitom velmi překvapil. „Nic takového jsem si nepředstavovala. Mám tady podporu ze všech zemí,“ dodala.

Změna pohledu na eutanazii v nedohlednu
Přes spoustu reportáží a článků s kontroverzním slovem „eutanázie“ v titulcích asi případ žádnou velkou debatu v Brazílii nevyvolá. Myslí si to Sérgie Zaidhaft - odborník na lékařskou etiku z federální univerzity v Rio de Janeiru. Země se silným vlivem katolické církve je v podobných otázkách velmi konzervativní. „V Brazílii se teprve nedávno dosáhlo posunu.

Federální rada pro medicínu v roce 2014 rozhodla, že osoba může určit, jak dlouho chce být léčena a udržována při životě, ale tato vůle nemůže být v rozporu se zákonem. Ten zakazuje někoho aktivně zbavit života," řekl odborník. Marieke je ale v této otázce velmi otevřená. Kolik toho vytrpěla a jak moc je pro ni důležitý sobotní závod, to asi mnozí tuší, ale ví to jen ona sama.

David Koubek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme